Nowy numer 44/2020 Archiwum

KGHM zbuduje elektrownię atomową

PGE Polska Grupa Energetyczna SA, KGHM Polska Miedź SA, Tauron Polska Energia SA oraz Enea SA podpisały list intencyjny w sprawie nabycia udziałów w spółce, która zbuduje polską elektrownię jądrową.

Jak informuje Departament Komunikacji KGHM "Polska Miedź" SA, cztery spółki podejmą się wypracowania projektu umowy nabycia udziałów w PGE EJ 1 Sp. z o.o., spółce celowej, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Umowa ma regulować prawa i obowiązki każdej ze stron przy realizacji projektu, przy założeniu, że PGE Polska Grupa Energetyczna SA będzie pełnić, bezpośrednio lub poprzez podmiot zależny, rolę wiodącą w procesie przygotowania i realizacji projektu.

W liście podkreślono, że PGE przy wykorzystaniu spółek celowych rozpoczęła prace związane z przygotowaniem budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, w tym prace związane z rozpoznaniem i zapewnieniem standardów, w jakich prowadzone są inwestycje jądrowe na świecie.

Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA uważa, że to ważny i przyszłościowy projekt dla kraju, polskich firm oraz samego KGHM. – Definiujemy w nim swoją rolę poprzez pryzmat naszych kompetencji górniczych – deklaruje Wirth. Prezes KGHM przypomniał, że szeroko rozumiana energetyka to sektor wzrostowy i zgodnie ze strategią rozwoju KGHM stanowi istotny element dywersyfikacji przychodów spółki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama