Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kozacy w Bolesławcu

W mieście pojawiła się grupa Kozaków Dońskich z Obwodu Rostowskiego. Rosjanie przybyli do Bolesławca w związku z realizacją projektu konnego przejazdu z Moskwy do Paryża.

Kozacy podróżują tą samą trasą, którą 200 lat temu przemierzył wraz ze swoimi kawalerzystami legendarny dowódca kozacki – ataman Matwiej Płatow, bohater wojny 1812 roku. Potomkowie kawalerzystów Płatowa z okazji 200. rocznicy wydarzeń, chcąc oddać hołd poległym w latach 1812–1814 przodkom, wyruszyli konną wyprawą z Moskwy do Paryża. Wiedząc, że w Bolesławcu znajdują się pamiątki po rosyjskim marszałku polnym Michale Kutuzowie, postanowili odwiedzić miasto. Przy okazji, dzięki władzom samorządowym oraz dyrekcji Muzeum Ceramiki, byli gośćmi Działu Historii Miasta oraz złożyli wieńce pod pomnikiem Kutuzowa oraz w jego mauzoleum. Byli także na cmentarzach poległych podczas II wojny światowej żołnierzy radzieckich.

Kozacy w historycznych mundurach na bolesławieckim rynku wzbudzali ogromne zainteresowanie przechodniów. Rekonstruktorom, dowodzonym przez atamana Aleksandra Koljakina, towarzyszył duchowny prawosławny Władymir Gnojewoj, także w stroju z początku XIX wieku. Gnojewoj wraz z Kozakami modlił się przy pomnikach i na obu cmentarzach. Szef wyprawy z ramienia fundacji – Paweł Moszczałkow – ofiarował prezydentowi miasta i Muzeum Ceramiki pamiątkowe medale, wybite specjalnie dla uczczenia tego ciekawego przedsięwzięcia.

Organizatorem wyprawy jest rosyjska fundacja Social Charity Foundation „Legacy of Russia”. Trasa konnej wędrówki zakończy się we francuskim Fontainebleau, gdzie wystąpi Chór Kozacki z Kubania i Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandrowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy