Nowy numer 13/2024 Archiwum

Camino wiedzie przez Nysę

Przedstawiciel władz Lubania oraz miejscowego duchowieństwa odwiedzili opolską Nysę, aby dyskutować tam o promocji szlaki św. Jakuba. W Polsce i na świecie.

Dokładnie 6 i 7 września odbyła się w Nysie konferencja naukowa poświęcona szeroko rozumianej promocji turystyki kulturowej. Szczególne miejsce poświecono promocji Camino de Santiago, czyli drogi św. Jakuba. Chodzi zwłaszcza o te odcinki, które znajdują się na terenie Polski. Gospodarzem spotkania były władze Nysy oraz Związek Miast Polskich. Nysa zwana jest Śląskim Rzymem i jest jedynym w Polsce miastem, które promuje się w ramach organizacji Caminos de Europa. W centrum miasta od kilku wieków stoi dumnie kościół, obecnie bazylika, pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki.

Kongres pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze szansą rozwoju turystyki” poprzedzony był spotkaniem Miast Jakubowych, w którym uczestniczyły także przedstawiciele organizacji Caminos de Europa. Tytuł Miasta Jakubowego przyznawany jest tym grodom, które chcą żyć duchem Camino oraz promować drogę św. Jakuba.

Z naszej diecezji na spotkaniu pojawił się Mariusz Tomiczek, vice burmistrz Lubania oraz ks. Marek Kurzawa, proboszcz par. pw. Narodzenia NMP z Lubania-Uniegoszczy. To właśnie przed murem okalającym świątynię w Lubaniu-Uniegoszczy krzyżują się dwa najważniejsze polskie Szlaki Jakubowe- Camino Polaco oraz Via Regia. Od tego miejsca, aż do granicy z Niemcami tworzą już jeden szlak.

- Spotkanie miało jeden cel – stworzenie płaszczyzny porozumienia jak mamy reklamować Drogi św. Jakuba. Jakie są cienie i blaski camino oraz naszej działalności. Nie ma dotychczas jednej organizacji skupiającej Miasta Jakubowe w Polsce. Chodzi o to by w strategiach promocji poszczególnych miast nie zapominano o Jakubie. Myślę, że obecnie jest dobry klimat na zawiązanie takiej wspólnoty miast. I takie były niektóre rozmowy w kuluarach – zdradza ks. Marek Kurzawa.

Wizyta w Nysie zakończyła się półoficjalnymi rozmowami o rozpoczęciu współpracy miedzy tym miastem a Lubanie. Nysa jest przykładem miasta promującego i inwestującego w Drogę Św. Jakuba, zaś Lubań szuka swojej drogi promocji. A jest o co walczyć. Każdego roku zwiększa się ilość turystów odpoczywających na szlakach kulturowych. Swój renesans przeżywa Via Regia. Tylko w zeszłym roku przez lubańską parafię przeszło co najmniej 200 pielgrzymów. Tyle przynajmniej jest wpisów w specjalnej księdze wyłożonej w świątyni. W tym roku jest już ich 150.

Dzięki płatnemu uczestnictwu Nysy w Camino de Europa miasto stało się rozpoznawalne na kontynencie z przebiegającej przez nie Drogi św. Jakuba. A jak bardzo jest to rozpowszechniona organizacja widać na mapach na jej stronie internetowej http://www.camminideuropa.eu/

W tym roku mija 30. rocznica słynnego orędzia Jana Pawła II wygłoszonego w Santiago de Compostella. Papież wzywał wówczas aby Europa odkryła na nowo swoje duchowe dziedzictwo. Wołał wówczas : ja, biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruje do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie sama! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij ż­ycie w swoje korzenie. Tchnij ż­ycie w te autentyczne wartości, które sprawiały, ­e twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoja jedność duchowa w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i swobód. Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, Bogu zaś to, co Boskie. Nie chełp się swoimi podbojami, pomna na ich moż­liwe negatywne konsekwencje. Nie zniechęcaj się z powodu zmniejszania się twojego znaczenia w świecie czy te­ z powodu kryzysów społecznych i kulturalnych, które cię dotykają. Mo­żesz jeszcze być latarnia cywilizacji i bodźcem postępu dla świata. Inne kontynenty patrzą na Ciebie i spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaka święty Jakub dał Chrystusowi: „Mogę”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy