Od lat wrzesień w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze to wielkie święto muzyki. Startuje Silesia Sonans.
Silesia Sonans łączy się zawsze z wielką propozycją kulturalną o nazwie „Wrzesień Jeleniogórski”. W tym roku przypada już 54. edycja tej imprezy, a 15. Silesia Sonans. Nie przez przypadek wielki festiwal muzyki klasycznej odbywa się właśnie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Do reprezentacyjnych elementów wystroju świątyni należą organy fundacji Mentzla. Wykonał je w 1727 roku Michał Roeder z Berlina, a przebudował w 1905 r. Schlag. Jeleniogórskie organy są jedynym w Polsce tak dużym instrumentem, w którym zachowały się oryginalne piszczałki z poprzednich czasów. Początkowo posiadały 53 głosy i 3456 piszczałek Obecnie posiadają 4571 piszczałek, z których jedynie 300 jest nowych.
Organy potrafią imitować całą orkiestrę symfoniczną, łącznie z instrumentami perkusyjnymi i cymbałami oraz brzmienie chóru męskiego. Można je przestrajać w trakcie grania na różne tonacje, co jest niezwykłym wyczynem dawnych budowniczych instrumentu. Niezwykłość jeleniogórskich organów polega także na tym, że wbudowane są one nad głównym ołtarzem. Słuchacz może więc obserwować ruchome części organów (aniołki z bębnami) i upajać się architektonicznym pięknem instrumentu.
Program XV Silesia Sonans Organizatorzy Sielsia Sonans Pierwszego dnia będzie można wysłuchać koncertu w wykonaniu m.in. prof. Andrzeja Chorosińskiego, Grzegorza Mielimąki oraz Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tego wieczoru wybrzmią dzieła m.in. Johnana Sebastiana Bacha, Alexandra Guilmannta oraz Bedricha Smetany.
Andrzej Chorosiński z wyróżnieniem ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Jest autorem licznych autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utworów A. Vivaldiego, C. Saint Saensa, M. Rimskiego-Korsakowa, M. Musorgskiego, B. Smetany.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Krzyż Kawalerski, Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, „Gloria Artis”.
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego jest kontynuatorką i spadkobierczynią tradycji Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Miasta Warszawy (1918–25), Orkiestry Reprezentacyjnej Batalionu Stołecznego, zorganizowanej w 1938 r. Przechodziła różne etapy artystycznego rozwoju. Swoją działalność rozpoczęła, pełniąc funkcje reprezentacyjne, ciągle doskonaląc swój profil artystyczny, wzbogacając instrumentarium i repertuar, co pozwoliło jej uzyskać nie tylko czystość i miękkość brzmienia na miarę orkiestry symfonicznej, lecz także rozszerzyć możliwości wykonawczo-programowe. Zespół może poszczycić się liczbą ponad 10 tysięcy koncertów oklaskiwanych przez wielomilionową widownię, nagraniami kilkudziesięciu tytułów płytowych, programami telewizyjnymi i radiowymi, wywiadami w prasie, a także nagraniami do filmów z udziałem na planie.
Program 15. jubileuszowego Silesia Sonans
1 września, godz. 19.30
KONCERT INAUGURUJĄCY 54. WRZESIEŃ JELENIOGÓRSKI
Andrzej Chorosiński - organy
Grzegorz Mielimąka - dyrygent
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
2 września, godz. 20
MISSA GREGORIANA
Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej
3 września, godz. 19.30
RECITAL ORGANOWY
Mario Perestegi – organy (Zagrzeb)
4 września, godz. 19.30
KONCERT JUBILEUSZOWY
Ensamble Amarcord – zespół śpiewaków (Lipsk)
Lautten Compagney – orkiestra instrumentów historycznych (Berlin)
Wolfgang Katschner - dyrygent
5 września, godz. 19.30
KONCERT JAZZOWY - „Miles Davis pro memoria“
Magnolia Acoustic Quartet w składzie:
Szymon Nidzworski – saksofony
Jakub Sokołowski – fortepian
Mateusz Dobosz – kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja
Robert Migas – elektronika
Prowadzenie koncertów: Elżbieta M. Terlega
Cegiełki współuczestnictwa w kosztach przygotowania świątyni i konserwacji organów do kupienia w Punkcie Pielgrzymkowym Kościoła Łaski oraz przed koncertem.
(obraz) |