Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pola bitew na kamieniu

Jeleniogórskie obchody żołnierskiego święta podkreślił akt odsłonięcia kolejnych tabliczek na pomniku ku czci oręża polskiego. Nosi on nazwę „Wolność krzyżami się mierzy”.


Pomnik został postawiony w ub. roku z inicjatywy Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR. To właśnie niedawni żołnierze byli inicjatorami nie tylko postawienia pomnika i odsłonięcia kolejnych tabliczek, ale także tegorocznych uroczystości zorganizowanych wraz z Urzędem Miasta Jelenia Góra. W obchodach wzięli udział m.in. muzycy Filharmonii Dolnośląskiej w strojach z epoki napoleońskiej, żołnierze kompanii honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, kombatanci oraz poczty sztandarowe służb mundurowych. Wszyscy przemaszerowali spod Bramy Wojanowskiej na plac przed kościołem garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tutaj odbyły się uroczysty apel i odsłonięcie pięciu nowych tabliczek: spod Chocimia 1621–1673, Kirlibaby 1915, Lenino 1943, Westerplatte 1939 oraz Wału Pomorskiego 1945 r. Zwieńczeniem uroczystości była Eucharystia sprawowana w sanktuarium Krzyża Świętego. Kościół ten jest wciąż świątynią garnizonową dla nieistniejącej już jednostki wojskowej w Jeleniej Górze. Proboszcz parafii ks. dr Andrzej Bokiej jest jej ostatnim czynnym żołnierzem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma