Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zostaniesz chórzystą katedralnym?

Za trzy dni pierwsze spotkanie dla chętnych chcących śpiewać w chórze katedralnym.

Jędrzej Rams: Jak zaawansowane są plany stworzenia chóru katedralnego? Są już jakieś terminy, przesłuchania, zjazd?

ks. dr Łukasz Kutrowski: Kwestie dotyczące założenia i powstania chóru przy kościele katedralnym pw. Świętych Piotra i Pawła w Legnicy są niezwykle istotne dla życia liturgicznego i kultury muzycznej tego wyjątkowego dla całej diecezji legnickiej miejsca. Jest to bowiem serce naszego Kościoła lokalnego, które tętni ciągle żywą Ewangelią i promieniuje na inne kościoły i parafie sprawowaną w nim liturgią. Sprawy liturgii i właściwego poziomu muzyki w liturgii leżały na sercu wielu osobom naszej diecezji, tak świeckim, jak i duchownym. Przez wiele lat kształtowano różne instytucje (np. chór Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, Instytut Muzyki Kościelnej w Legnicy, dni skupienia chórów diecezji legnickiej, i in.), mające na celu animowanie liturgii pod względem muzycznym. Obecnie istnieje jednak konieczność powołania nowej wspólnoty, która swym zaangażowaniem na płaszczyźnie wokalnej będzie służyć liturgii, a więc chwale samego Boga.

„Stworzenie” chóru katedralnego to proces, który stanowi kontynuację dotychczas ukształtowanej tradycji muzycznej Kościoła Legnickiego. W chwili obecnej jesteśmy na początkowym etapie ogłaszania tej idei oraz zbierania wielu chętnych osób. Terminy przesłuchania do chóru katedralnego są następujące: 20 października 2017 r., piątek, godz. 19:30; (sala domu parafialnego, ul. Św. Piotra 2a) oraz 23 października 2017 r., poniedziałek, godz. 19:30 (sala domu parafialnego, ul. Św. Piotra 2a) Chętnych oraz wszystkich zastanawiających się zapraszam do kontaktu: Ks. Łukasz Kutrowski e-mail: kutrowski@op.pl facebook: Chór Katedry Legnickiej

Oprócz tych form kontaktu można oczywiście uczynić to osobiście w zakrystii po każdej mszy św. Jeśli któryś z tych terminów okaże się dla kogoś niewygodny, oczywiście będzie można ustalić indywidualny czas spotkania i przesłuchania.

Komu i kiedy będzie służył chór? Jak to jest w innych katedrach? Legnicka Katedra posiada tradycje chórowe?

Przede wszystkim chór katedralny będzie realizował podstawowe zadanie, jakie przysługuje muzykom kościelnym, a o którym przypomniał Sobór Watykański II, a mianowicie: proklamowanie Chwały Bożej i przyczynianie się do uświęcania wiernych. Chór ten będzie służył zatem przede wszystkim samemu Bogu w liturgii, zwłaszcza podczas Eucharystii, w których będzie obecny biskup, ale nie tylko; ponieważ ma to być chór katedralny, więc jednym z jego zadań będzie posługiwanie podczas parafialnych uroczystości.

W większości, o ile nie we wszystkich katedrach na terenie Polski, można spotkać chóry działające tylko i wyłącznie w tych miejscach i posługujące podczas uroczystych mszy św. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją przy niektórych katedrach, zwłaszcza na Zachodzie Europy, funkcjonujące od wielu wieków specjalne szkoły katedralne, które kształcą muzyków (chórzystów i instrumentalistów) do wykonywania funkcji muzycznych podczas liturgii.

W legnickiej katedrze na tradycje chórowe w sposób szczególny wpisała się działalność chóru Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Podczas niektórych uroczystości śpiewał legnicki chór „Madrygał” wraz z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, a także gościnnie inne chóry z diecezji.

Kto może należeć do chóru? Tylko profesjonaliści? Czy jest to nobilitacja?

Do chóru może należeć każdy, a szczególnie ci, którzy pragną swoimi talentami głosowymi dzielić się z innymi ludźmi. Oczywiście, że chórzystami nie muszą być tylko i wyłącznie profesjonaliści, choć dla wykształconych muzyków jest jak najbardziej otwarta droga. Chór mogą – a wręcz będzie to godne pochwały – tworzyć amatorzy, czyli ci, którzy będą to czynić z miłością, z pasją, dla których śpiew w chórze będzie stanowił nie tylko element „rozrywki”, ale także samorealizacji. Uczestnictwo w wydarzeniach chóru, wszystko co się na ten wyjątkowy charakter duszpasterstwa składa, a więc: nauka śpiewu, emisja głosu, budowanie wspólnoty, formacja duchowa i liturgiczna, stanowić mogą okazję do dalszego doskonalenia się. W tym kontekście chór katedralny stanowi wyraz nobilitacji.

Stąd też w imieniu duszpasterstwa parafii katedralnej zapraszam uczniów szkół średnich, także szkół muzycznych, studentów, osoby pracujące, dorosłych różnych stanów i zawodów, mających większy lub mniejszy kontakt z muzyką, ale pragnących śpiewać, do tworzenia tego pięknego dzieła. Niech nas wszystkich połączy wspólna pasja bycia razem i miłość do liturgii i muzyki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy