Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kociołek o "cudzie w Czechach"

W piątek warto przyjechać do Lubina, żeby spotkać się z niezwykłym człowiekiem, który codziennie doświadcza cudów.

Już w najbliższy piątek 16 lutego o 18.30 w Lubinie będzie miał miejsce 101. Salezjański Kociołek Kultury. Gościem spotkania będzie ks. Josef Suchár z czeskiego Neratova. Jego wykład będzie nosił tytuł "Neratov w Górach Orlickich - miejsce cudów". Będziemy mogli go wysłuchać w auli Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Organizatorami wydarzenia są wspólnota Wiara i Rozum oraz parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie.

Kociołek o "cudzie w Czechach"   W piątek warto przyjechać na spotkanie z niezwykłym gościem. mat. org.

Ksiądz Josef Suchár przyjeżdża do Lubina z opowieścią o młodym kapłanie, który zakochał się w ruinach kościoła w Neratovie. Było to w czasach, gdy w socjalistycznej Czechosłowacji nie wolno było być oficjalnie księdzem. Gdy kilka lat później komuniści oddali władzę, kapłan udał się do biskupa w Hradcu Kralove i został przez niego mianowany proboszczem m.in. Neratova.

Jak czytamy w zaproszeniu na spotkanie w Lubinie. "Proboszcz i grupa ludzi wokół niego postanowili przekształcić Neratov w miejsce, w którym osoby niepełnosprawne mogą znaleźć schronienie. Stopniowo udało mu się sprowadzić do Neratova stałych mieszkańców i przekształcić wioskę w tętniące życiem miejsce, w którym osoby niepełnosprawne i zdrowe żyją obok siebie. Rodziny, które przyjeżdżały do Neratova tylko na pobyt w domku letniskowym, osiedliły się w wiosce na stałe i przyjęły inne niepełnosprawne dzieci. Proboszcz zaoferował azyl bezdomnym. Wokół kościoła i budynku dawnej szkoły zaczęła się tworzyć większa społeczność. W rezultacie Josef Suchár przekonał biskupa, że to miejsce, które wcześniej miało tylko czterech stałych mieszkańców, ma większe znaczenie. Otrzymali pieniądze na gruntowne remonty, zakup ziemi, odbudowę szkoły i obiektów rekreacyjnych.

W Neratowie opiekują się dziećmi z rodzin zastępczych i osobami niepełnosprawnymi. Stowarzyszenie ma mieszkania, w których ci ludzie mieszkają. Pracują w restauracji, sklepie, pralni, browarze, na stołówce, opiekują się sadem, sprzątają itd. We wszystko zaangażowane są osoby niepełnosprawne. Łącznie w tym miejscu mieszka ponad 60 osób. Stowarzyszenie ma już oddziały w okolicy. W pobliskich Bartošovicach działa szkoła specjalna i zakłady pracy chronionej dla osób niepełnosprawnych. W Žamberku osoby niepełnosprawne prowadzą sklep spożywczy, ogród i warsztaty montażowe. W Králíkách też są kolejne warsztaty montażowe.

Stowarzyszenie zatrudnia 216 osób, z czego 160 to osoby niepełnosprawne. Pierwotna społeczność musiała zostać przekształcona w funkcjonujący biznes, który w swoich warsztatach realizuje zamówienia dla większych firm. Osoby niepełnosprawne montują części, szyją zabawki z tkanin lub robią kubki i kosze. Wszystko to się stało dzięki Josefu Suchárovi. Ksiądz Josef Suchár do dziś jest aktywnie zaangażowany w odbudowę Neratova poprzez własną pracę fizyczną i duchowe przewodnictwo.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy