Nowy numer 18/2024 Archiwum

Lubin. II Tydzień Walki z Depresją

- Depresja to trzecia najbardziej śmiertelna choroba na świecie - mówią organizatorzy bardzo ciekawej inicjatywy.

W czwartek 28 stycznia organizatorzy II Tygodnia Walki z Depresją zaprezentowali program tegorocznej edycji wydarzenia. Na spotkaniu w Centrum Formacji Rodziny im. św. Jana Pawła II w Lubinie pojawili się także przedstawiciele partnerów wydarzenia - Anna Mazurkiewicz ze Głogowskiego Stowarzyszenia Otwarte Drzwi oraz Błażej Marzoch z KGHM Polska Miedź SA.

II Tydzień Walki z Depresją odbędzie się od 21 do 28 lutego br. Ze względu na ograniczenia pandemiczne wydarzenia podzielono na dwa obszary. Pierwszym jest sfera internetu, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł posłuchać świadectw osób chorujących i walczących z depresją, psychologów, terapeutów. Będą więc wykłady i panele.

Druga część to darmowe spotkania ze specjalistami, którzy nieodpłatnie poświęcą czas wszystkim tym, którzy zauważają w swoim zachowaniu niepokojące sygnały albo też zauważają je u swoich najbliższych. Cały program, numery telefonów do rejestracji do specjalistów, a także miejsca i terminy spotkań znajdą państwo na stronie www.cfrlubin.pl/depresja.

Podczas specjalnej konferencji prasowej Anna Migalska z CFR im. św. Jana Pawła II tłumaczyła, że bardzo potrzebne są takie inicjatywy, ponieważ uwrażliwiają nas na tę podstępną chorobę. - W Polsce zdiagnozowaną ją u około 1,5 mln ludzi. Przyjmuje się jednak, że niezdiagnozowanych, a cierpiących, jest co najmniej dwa razy więcej. My w ostatnim roku w ramach działalności poradni zauważyliśmy ogromny wzrost osób, które zauważają u siebie niepojące sygnały - mówiła dyrektorka poradni.

Błażej Marzoch z KGHM Polska Miedź SA przytoczył wyniki badań zleconych przez KGHM wśród młodzieży zagłębia miedziowego. - Z badań wyszło, że 44 proc. nastolatek w klasach 7 szkoły podstawowej miało myśli samobójcze. Odsetek chłopców w tym przedziale wyniósł zaś 22 proc. Jest to więc ogromna skala. Niemniej warto też dodać, że gdy w badaniu pytano nastolatków o relacje z rodzicami, o rozmowy z nimi, to wśród osób, które są wysłuchiwane przez rodziców, odsetek z myślami samobójczymi gwałtownie topnieje - zwracał uwagę Błażej Marzoch.

Ostatni rok, który wielu z nas spędziło długi czas w izolacji, lęku o pracę i zdrowie najbliższych, przełożył się też na wzrost objawów albo wręcz samą depresję. Anna Migalska ze Głogowskiego Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, mówiła, że w samym tylko Głogowie w zeszłym roku nastąpił wzrost przypadków targnięcia się na swoje życie.

- Według oficjalnych danych tylko w zeszłym roku próbę samobójczą podjęło w naszym mieście 100 osób. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni władzom miasta, a także gmin ościennych, za włączenie się do inicjatyw II Tygodnia Walki z Depresją - mówiła Anna Migalska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy