• facebook
 • rss
 • Caritasowskie warsztaty o żywieniu

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 26.10.2017 12:13

  Dla jednych to wskazanie, że coś muszą w swoim życiu poprawić. Dla innych znak, że idą właściwą drogą. Dla wszystkich - dobra okazja, żeby się bliżej poznać. W Chocianowie odbyły się warsztaty z żywienia i dietetyki.

  Ireneusz Romanowicz z podchocianowskiego Rakowa, jak mówi, ważył kiedyś 140 kg. Dzięki silnej woli i diecie zrzucił ponad 90.

  - Z tego co tu widzę, to dość dobrze się teraz odżywiam - uważa. - Wcześniej byłem nadciśnieniowcem. Teraz jem cebulę, czosnek, ograniczyłem alkohol. Trochę biegam, a najbardziej lubię spacery po lesie. Czyli żyję tak, jak zalecała dziś prelegentka - śmieje się. 

  Warsztaty z żywienia zorganizowała w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowie legnicka Caritas. Były pierwszymi z całego cyklu, który zakłada 32 takie spotkania w różnych parafiach i miastach. Te pierwsze, chocianowskie, dotyczyły dietetyki i racjonalnego odżywiania.

  Kolejne, zaplanowane w Legnicy, poświęcone będą edukacji ekonomicznej, czyli właściwemu zarządzaniu domowym budżetem. Trzecie warsztaty będą miały charakter kulinarny. Ich uczestnicy będą uczyć się przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków. Czwarte poświęcone będą tematowi przeciwdziałania marnowaniu żywności. Czyli jak kupować, żeby potem nie wyrzucać. Jak planować zakupy i jak odpowiednio rozłożyć je w lodówce.

  Wszystkie 32 warsztaty mają status działań towarzyszących w ramach projektu „Program operacyjny pomoc żywnościowa”.

  - To, co mogę przekazać obecnym na spotkaniu, a zakładam, że są zdrowi, to jak się odżywiać, żeby nie zachorowali. A jeśli chorują, jak poprawić sobie samopoczucie stosując się do kilku banalnych zasad. Cieszę się, jeśli zapamiętują chociaż procentowy udział poszczególnych składników w codziennym żywieniu, wiedza ile razy dziennie jeść i co ile ma kalorii - mówi Małgorzata Maga, która prowadziła warsztaty ze zdrowego żywienia.

  Wśród uczestników spotkania była m. in. pani Anna, która pierwszy raz brała udział w takiej prelekcji. Większość rzeczy była dla niej nowa i ciekawa, ale nie dla nich głównie tu przyszła. 

  - Chciałam wyjść z domu, spotkać się z ludźmi, porozmawiać przy kawie. Takie warsztaty to dobra do tego okazja - zapewnia.

  Jak informuje Łukasz Żygadło z Caritas Diecezji Legnickiej, oprócz dystrybucji żywności, jaką Caritas wspomaga przez cały rok potrzebujących, organizowane są spotkania integracyjne, na które zapraszane są osoby korzystające z takiej pomocy. 

  - To nie tylko edukacja w różnych dziedzinach przydatnych w codziennym życiu. To także sposób na integrację, wzajemne poznanie się, na zawiązanie nowych znajomości. Ale najważniejsze jest to, aby osoby, które uczestniczą w tym programie, przestały być dla nas anonimowe. Dla nas, to znaczy dla osób, które dystrybuują wśród tych osób pomoc przez cały rok - mówi Ł. Żygadło. 

  Ministerialne założenia „Programu operacyjnego pomoc żywnościowa” przewidują, że każda diecezjalna Caritas musi zorganizować takie warsztaty dla co najmniej 11 proc. osób którym pomaga. W przypadku Caritas legnickiej to ponad 770 osób. Do końca tego roku na terenie naszej diecezji odbędzie się jeszcze 10 takich spotkań. Kolejnych 22 - w przyszłym.

  Więcej w najbliższym wydaniu "Gościa Legnickiego"

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół