• facebook
 • rss
 • Na dobre i na... dobre

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 11.09.2017 08:11

  Miała być szkoła. Są trzy. Będą dwie. Ale jedno jest pewne - katolickie szkolnictwo na dobre wróciło do Kotliny Jeleniogórskiej.

  W Jeleniogórskim Centrum Kultury, a później w bazylice mniejszej pw. Świętych Erazma i Pankracego odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego dla uczniów i nauczycieli tamtejszego Katolickiego Publicznego Gimnazjum u św. Pankracego, Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej u św. Pankracego oraz Katolickiego Liceum Akademickiego u św. Pankracego. Była to jednocześnie 5. rocznica powrotu katolickiego szkolnictwa do stolicy Karkonoszy.

  Gościem specjalnym inauguracji była Marzena Machałek, wiceminister Edukacji Narodowej. – Jest miejsce na katolickie nauczanie – mówiła polityk. – To, co najważniejsze, to wartości, jakie ono ze sobą niesie, i wybór, jakie daje rodzicom – dodała.

  Pełne przemówienie:

  – To dzięki grupie ludzi świeckich, którzy byli tak mocno zdeterminowani, że założyli stowarzyszenie mające wspierać katolickie szkolnictwo. Ono w końcu stało się organem prowadzącym katolickie szkoły – mówił ks. Mariusz Majewski, dyrektor szkół.

  Docenieniem świeckich było uhonorowanie Małgorzaty i Dariusza Baków medalem „Zasłużony dla diecezji legnickiej”, które wręczył im obecny na uroczystości bp Zbigniew Kiernikowski.

  – Wyrażam uznanie dla pracy stowarzyszenia i zespołu szkół. Uznanie za działalność formacyjną i także obecność w społeczności miasta. Cieszy to, co zostało powiedziane, a mianowicie – że są bardzo wyraźne założenia pracy, tzn. jest właściwa koncepcja człowieka. Cieszy to, że mówi się o wartościach i jest też właściwie postawiony cel – integralność w wymiarze ludzkim, ale także ponad ludzkim. Tym odnoszącym człowieka, młodego ucznia, do osoby Pana Boga. A więc są założenia i cel oraz to to jest między nimi – metoda. Metoda, czyli formowanie we właściwy sposób relacyjności, tworzenia relacji. Tak w szkole, jak i w społeczności. Wypada mi tylko gratulować i życzyć, by ta rzeczywistość się rozwijała i stawała się promieniująca. Przenikająca różne aspekty życia społecznego – mówił biskup.

  W nowym roku szkolnym wszystkich trzech katolickich szkołach w Jeleniej Górze uczyć się będzie 109 uczniów. Trwa też remont byłego kolegium jezuickiego przy bazylice mniejszej, budynku ostatniej szkoły katolickiej w mieście, gdzie po remoncie wprowadzą się te katolickie placówki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół