• facebook
 • rss
 • Tylko grzech jest niepełnosprawnością

  Łukasz Czechyra

  dodane 02.09.2017 19:17

  W Krzeszowie odbyła się XVIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich przyjaciół.

  Pogoda nie rozpieszczała uczestników XVIII Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa. To rzadko się zdarza, by Krzeszów witał uczestników tej pielgrzymki taką marną pogodą. Mimo to do tronu Pani Sudetów zjechało się prawie 1,5 tys. osób. Zdecydowana większość przyjechała autokarami i samochodami. Tylko około 50 z nich przybyło na to święto piechotą, idąc z Legnicy. Dla wielu osób niepełnosprawnych pielgrzymka do Krzeszowa jest możliwością atrakcyjnego spędzenia czasu. Tutaj też wiele z nich korzysta z sakramentu spowiedzi, na przykład dlatego, że na tej pielgrzymce pojawiają się kapłani potrafiący komunikować się językiem migowym.

  Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Przy ołtarzu stanęli też m.in. bp Marek Mendyk, ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej, a także kapłani służący osobom niepełnosprawnym na co dzień.

  W homilii biskup mówił o prawdziwej niepełnosprawności, czyli nieumiejętności spojrzenia na siebie jako stworzenie Boga, które tylko w Bogu może mieć pełnię wszystkiego. - Słyszeliśmy dzisiaj piękne słowa proroka Izajasza, które Jezus wygłasza na początku swojej publicznej działalności w synagodze w Nazarecie: "Duch Pana Boga nade mną". Po co? Żeby jako namaszczony został posłany w te wszystkie życiowe sytuacje i tam obwieszczał ową Dobrą Nowinę. Powtarzał, że może być inaczej. By to, co nam się wydaje, że blokuje ludzkie życie, np. więzienie, złamanie na duchu, smutek, jeńcy, ubodzy, że to wszystko jest pewnym momentem kryzysu, niepełnej sprawności, gdy możemy spotkać i przyjąć jako Pana tego, który jest jedynym Panem. Jezus jest posłany i sam posyła uczniów, by ci, którzy usłyszą tę Dobrą Nowinę, mogli powiedzieć: "Ogromnie weselę się w Panu, bo mnie przyodział szatą zbawienia". Dał mi nową sprawiedliwość, inne, nowe życie - mówił hierarcha. - Dzisiaj spotykamy się przy Maryi, bo chcemy jakby wejść pod Jej opiekę, korzystać z Jej macierzyństwa. Jej macierzyństwo nie jest łatwe, bo rodzi Syna, który będzie "musiał" (w cudzysłowie musiał) tak haniebnie umrzeć. Kto by chciał mieć takiego syna, który się nie obroni, mimo że ma taką moc? Trudne jest to towarzyszenie. Maryja dlatego jest Matką Pocieszenia, bo prowadzi nas pod ten krzyż. Pokazuje nam, że nasz krzyż jest związany z krzyżem Jezusa i że my, jako grzeszni ludzie, możemy mieć nadzieję innego życia. Otacza macierzyńską opieką grzeszników, słabych - tych, którzy uznają swoją niesprawność. Grzech to jest niewłaściwa sprawność. Przyjmując krzyż, przyjmujemy nawrócenie, by znowu żyć - mówił bp Kiernikowski.

  Po liturgii na pielgrzymów czekały zabawa przy dźwiękach skocznej muzyki oraz poczęstunek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Gość
   18.09.2017 13:22
   LITANIA DO ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI


   Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison
   Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas
   Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
   Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami
   Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
   Święta Maryjo, Królowo Wyznawców, módl się za nami
   Święty Stanisławie, gorliwy w służbie Bożej, módl się za nami…
   Święty Stanisławie, wierny wyznawco Chrystusa,…
   Święty Stanisławie, wielki czcicielu Najśw. Sakramentu…
   Święty Stanisławie, wierny Synu Najświętszej Maryi Panny
   Święty Stanisławie, zwycięzco samego siebie…
   Święty Stanisławie, panujący nad swymi popędami…
   Święty Stanisławie, gorliwy w wypełnianiu powołania…
   Święty Stanisławie, mężny wśród przeciwności…
   Święty Stanisławie, zwycięzco złych mocy…
   Święty Stanisławie, wzorze skromności i czystości…
   Święty Stanisławie, wzorze miłości rodziców…
   Święty Stanisławie, przykładzie posłuszeństwa…
   Święty Stanisławie, wzorze pilności i pracowitości…
   Święty Stanisławie, ozdobo życia zakonnego…
   Święty Stanisławie, łaską dobrej modlitwy przez Boga obdarowany…
   Święty Stanisławie, któryś wierny powołaniu trudną podróż odbył…
   Święty Stanisławie, którego także czas wypoczynku do Boga zbliżał…
   Święty Stanisławie, w chorobie Ciałem Chrystusa nakarmiony…
   Święty Stanisławie, któryś błogosławioną śmierć swoją przepowiedział…
   Święty Stanisławie, którego świętość znana jest na całym świecie…
   Święty Stanisławie, któryś imię Polski na całym świecie rozsławił…
   Święty Stanisławie, któryś Ojczyznę naszą w niebezpieczeństwach ratował…
   Święty Stanisławie, patronie młodzieży polskiej…
   Święty Stanisławie, wielki synu Mazowsza …
   Abyśmy z Bogiem i ludźmi w przyjaźni żyli, uproś nam u Boga
   Abyśmy wolę Bożą wiernie wypełniali…
   Abyśmy cnoty Twe naśladowali…
   Abyśmy pokusy szatana, świata i ciała zwyciężali…
   Abyśmy bez Sakramentów św. z tego świata nie zeszli…
   Abyśmy zbawienia wiecznego dostąpić mogli…

   Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
   Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
   Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

   K. Prostymi drogami przeprowadził Pan sprawiedliwego
   W. I ukazał mu Królestwo Boże

   Módlmy się: Boże, który wśród wielu cudów Swej mądrości w młodym nawet wieku udzielasz łaski dojrzałej świętości, spraw prosimy, abyśmy za przykładem św. Stanisława gorliwie czas pracą wypełniając, zdążali do wiekuistego zbawienia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


   Modlitwy do św. Stanisława Kostki


   Modlitwa o prawdziwą miłość

   Boże, który jesteś Miłością i obficie nas nią obdarzasz, wysłuchaj łaskawie próśb naszych i spraw, byśmy - za przykładem Świętego Stanisława codziennie świadcząc o Tobie, życie nasze miłością Boga i bliźniego wypełniali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


   Modlitwa o wierność Bogu

   Wszechmogący Boże, który przedziwnym zrządzeniem wybrałeś Świętego Stanisława Kostkę i uzdolniłeś go do wierności Tobie, wejrzyj, na naszą słabość i niestałość. Spraw łaskawie, abyśmy - dzięki wstawiennictwu i opiece Świętego Stanisława - do końca naszego życia w wierności Tobie wytrwali. Amen.


   Modlitwa o świętość życia

   Boże, któryś wśród wielu cudów swojej mądrości udzielił Stanisławowi Kostce w młodzieńczym wieku łaskę dojrzałej świętości, spraw, prosimy, abyśmy - w przyjaźni z Tobą wzrastając - za wstawiennictwem Świętego Stanisława - przezwyciężali nieprawości nasze i dobrze w życiu czyniąc coraz bardziej upodabniali się do Ciebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


   Modlitwa o dar mądrości

   Prosimy Cię, Panie, za wstawiennictwem Świętego Stanisława, oświeć światłem swej mądrości umysły nasze i daj nam pomoc potrzebną w nauce, by prawda którą zdobywamy, utwierdziła nas przy Tobie. Spraw, byśmy wykorzystując zdobytą wiedzę, służyli Tobie w braciach naszych i wespół z Tobą pracowali nad doskonaleniem świata. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


   Modlitwa o zachowanie czystości

   Ojcze Niebieski, serdecznie Cię prosimy, oczyść sumienia i za wstawiennictwem Świętego Stanisława racz nas zachować w nieustannej opiece, byśmy, jak On, służyli Tobie w czystości ciała i duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


   Modlitwa o dobrą śmierć

   Wysłuchaj, Panie prośby nasze, które za przyczyną Świętego Stanisława zanosimy: użycz łaski szczęśliwego przejścia do wieczności i radosnego spotkania z Tobą. Wzmocnij w nas wiarę, że po zmartwychwstaniu żyć będziemy w chwale wśród świętych wybranych Twoich. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


   Modlitwa o miłość do Maryi

   Boże, któryś świętego Stanisława w cnocie nieskalanej czystości zachował i serce jego serdeczną synowską miłością ku najświętszej Matce Zbawiciela, Maryi Pannie, zapalić raczył, udziel nam łaskawie, abyśmy przez jego zasługi i przyczynę w prawdziwej niewinności i czystości duszy i ciała tobie służąc, codziennie w nabożeństwie ku Maryi postępować mogli. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Amen.
  • Diastan
   18.09.2017 14:48
   Sw. Stanislaw byl nowicjuszem - zmarl przed ukonczeniem 18 roku zycia - stad wiadomosc o zlozeniu slubow jest niezrozumiala.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół