• facebook
 • rss
 • Drużyna Kapitana Nowiny

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 24.07.2017 10:00

  W ciasnym kółku siedzą dzieci, zasłuchane w opowieść o Iron Manie, wyimaginowanym bohaterze. Czyta kombatant Narodowych Sił Zbrojnych - bohater prawdziwy. To część niezwykłego projektu edukacyjno-patriotycznego.

  Projekt nosi nazwę „Drużyna Kapitana Nowiny”. Kapitan to Zbigniew Nowina-Boznański, żołnierz września, później wojska polskiego i na koniec - Narodowych Sił Zbrojnych. Wokół tej postaci skupia się gromada superbohaterów znanych z telewizji i kina: Spiderman, Super Girl czy Kapitan Ameryka. 

  Ta drużyna bohaterów, fikcyjnych i prawdziwych, od kilku lat odwiedza szpitale, domy dziecka, szkoły i przedszkola w rejonie jeleniogórskim. Głównym celem jest niesienie dzieciom promyka słońca i uśmiechu. Celem dodatkowym - zachęcenie do poznawania ojczystych dziejów. 

  Przed tygodniem „Drużyna kapitana Nowiny” odwiedziła Centrum Opieki nad Dzieckiem „Dąbrówka” w Jeleniej Górze-Cieplicach.

  - Nie tylko czytamy dzieciom i młodzieży bajki. Prezentujemy także nasze akcesoria organizacyjne, szturmówki czy sztandar. Opowiadamy czym były Narodowe Siły Zbrojne, czym jest Związek Byłych Żołnierzy NSZ - mówi kpt. Nowina-Boznański. W spotkaniu brał także udział inny kombatant NSZ, por. Czesław Lipiński.

  - Dwa lata temu byłem gościem jednego z domów dziecka, gdzie przebywa tzw. trudna młodzież. Jeszcze przed spotkaniem dyrektorka tego ośrodka ostrzegała mnie, że może to być dla mnie trudne doświadczenie. Okazało się, że słuchali nas bardzo pilnie, a na koniec zadawali mnóstwo pytań. Co ciekawe, pytali nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, a na koniec dostaliśmy takie rzęsiste brawa, że dyrektorka była zachwycona - opowiada.

  O spotkaniu z bohaterami ciepło wyrażała się także dyżurująca tego dnia w „Dąbrówce” Marzena Ropelewska-Sobczyk, wychowawczyni.

  - Uważam, że te nietypowe zajęcia z historii mogą przynieść w przyszłości bardzo pozytywne skutki. Połączenie bajkowej formy z życiorysami prawdziwych bohaterów wojennych, zaskakująco dobrze się łączy. Moim zdaniem to znakomity pomysł na lekcje historii, zwłaszcza dla najmłodszych - mówi.

  W akcjach realizowanych przez „Drużynę kapitana Nowiny” pomagają także skauci z jeleniogórskiego hufca Stowarzyszenia Harcerstwa katolickiego „Zawisza”. Projekt wspiera wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół