• facebook
 • rss
 • Najstarsza fatimska w Polsce

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 12.07.2017 13:28

  Trzeci nocleg na Pieszej Pielgrzymce Legnickiej poprzedzi niezwykłe nabożeństwo.

  Wieczorem 31 sierpnia pątnicy XXV Pieszej Pielgrzymki Legnickiej dotrą do Tyńca Małego w archidiecezji wrocławskiej. To tradycyjne miejsce noclegu naszej pielgrzymki. Wyjątkowa będzie tegoroczna propozycja wieczornego nabożeństwa. Odbędzie się tam modlitwa związana z nabożeństwami fatimskimi.

  Kościół bowiem żyje w tym roku 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym znajduje się zaś najstarsza na obecnym terytorium Polski figura przedstawiająca Matkę Bożą Fatimską. Ma ona obecnie 81 lat.

  W kronikach parafialnych znajduje się opis, że na początku lat 30. XX w. w parafii został wyświetlony film o objawieniach fatimskich. Trafił on też w ręce proboszcza oraz Marii Józefy von Ruffer dziedziczki, właścicielki okolicznych dóbr. Żywo zainteresowani szukali potwierdzenia prawdziwości tych objawień. Gdy się potwierdziły, hrabina zdobyła obrazek, znalazła rzeźbiarza i ufundowała figurkę. Jak mówi ks. Ireneusz Alczyk, obecny proboszcz, co prawda odbiega nieco wyglądem od obecnych figur, ale i tak jest przepiękna.

  Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym   Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym Karol Białkowski /Foto Gość Figurka ma ok. 110 cm wysokości i jest wyrzeźbiona z jednego kawałka drewna. We wrześniu 1997 r. otrzymała koronę. Nałożył ją śp. bp Józef Pazdur. Kilka miesięcy wcześniej na jej dłoniach zawisł różaniec - dar od św. Jana Pawła II przekazany przez proboszcza z Oleśnicy, ks. Władysława Ozimka.

  Maria Józefa von Ruffer założyła ochronkę dla dzieci i pomagała chorym i ubogim. Do końca życia niezamężna, bardzo głęboko wierząca, bogobojna i lubiana przez ludzi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  • Gość
   16.07.2017 11:30
   Czy na pewno w latach 30. XX wieku w tak małej parafii mógł być wyświetlony film o objawieniach fatimskich? Czy już na pewno wtedy powstawały takie filmy, kiedy jeszcze wieść o Fatimie nie była tak powszechna, czy nie jest tu jakieś przekłamanie? Proszę sprawdzić, lub podać źródło tej informacji, bo byłaby to gratka dla historii kina religijnego... Anita
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość
   Pobieranie...
   przewiń w dół