• facebook
 • rss
 • Kamiennogórscy goście Trumpa

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 06.07.2017 10:00

  Zaproszenie do udziału w dzisiejszych uroczystościach z udziałem prezydenta USA otrzymali członkowie stowarzyszenia, które od lat m.in. troszczy się o pamięć o żołnierzach Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

  Zaproszenie dla dwojga członków Kamiennogórskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego (KSHK) nadesłał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul W. Jones. Dyplomata ten był gospodarzem niedawnych uroczystości z okazji Dnia Niepodległości zorganizowanego na krakowskim Kopcu Kościuszki. I tam byli obecni członkowie KSHK.

  - Już po raz trzeci otrzymaliśmy takie zaproszenie. To z uwagi na fakt, że ambasadora bardzo zainteresowały dzieje Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która w  styczniu i lutym 1945 r. wędrowała okolicami Kamiennej Góry na zachód. Tam, w okupowanej przez Amerykanów strefie, połączyli się z wojskami gen. Georga Pattona. Zainteresował go także mój polski mundur z amerykańską naszywką Indian Head - tłumaczy Rafał Czerniga z KSHK. 

  Kamiennogórskie Stowarzyszanie Historyczno-Kulturalne współpracuje z ambasadą i konsulatem USA w Polsce od czterech lat. Rozpoczynali wtedy akcję  „Nasz Bohatera z Ameryki”. Chodziło o uczczenie pamięci wielkiego kamiennogórzanina, kpt. Józefa Sierocińskiego - adiutanta gen. Józefa Hallera, ale także m. in. naczelnika VI-go Okręgu Związku Sokołów Polskich w Ameryce, komendanta polskiej szkoły podchorążych w Cambridge Springs.

  - Później doszła do tego historia Brygady Świętokrzyskiej oraz jej uratowania przez gen. Pattona, który objął jej żołnierzy ochroną i nie wydał w ręce NKWD, co niestety spotykało niektórych innych polskich partyzantów którym udało się uciec przed Sowietami i którzy prosili o ochronę innych alianckich dowódców - mówi Rafał Czerniga.

  KSHK prowadzi działania zmierzające do uhonorowania Pattona jednym z polskich odznaczeń państwowych. Do tej pory takie odznaczenia przyznały mu m. in. Belgia, Francja, Luksemburg, Wielka Brytania i Czechy (a wcześniej Czechosłowacja).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół