• facebook
 • rss
 • Konferencja Jadwiżańska w Legnicy

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 02.04.2017 22:45

  - Tłem dla pojawienia się tego pięknego kwiatu jakim była postać św. Jadwigi, było dworskie środowisko arystokratyczne. Księżna ozdabiała je swoją świętością - mówiono podczas Konferencji Jadwiżańskiej.

  Dr Anna Sutowicz, badaczka dziejów średniowiecza w Polsce, historyk sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, swoje wystąpienie poświęciła w całości kręgowi rodzinnemu świętej, na podstawie tzw. Kodeksu Trzebnickiego. Jak mówiła, źródeł na ten temat jest wiele, lecz każde z nich inaczej przedstawia postać księżnej na tle średniowiecznych realiów epoki.

  - Najwięcej informacji na ten temat znajdziemy w „Traktacie Genealogicznym” kodeksu. Jego autor nie wie co prawda nic o męskich przodkach Jadwigi, z wyjątkiem informacji o ojcu, Bertoldzie, ale daje sporo informacji o rodzinnym życiu przyszłej świętej.

  Dowiadujemy się stamtąd m. in., że dla swych współczesnych księżna Jadwiga była w pierwszym rzędzie nie tą, która dziedziczy cechy po przodkach, ale która „pouczona przez Ducha Świętego” przerasta swoje otoczenie i całe środowisko - mówiła dr Anna Sutowicz.

  Konferencję Jadwiżańską zorganizowano z okazji przypadającego w tym roku 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej. W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy swoje wystąpienia mieli historycy zawodowo zajmujący się bezpośrednio lub pośrednio tematyką związaną z życiem i duchowością św. Jadwigi Śląskiej, matki Henryka I Pobożnego i żony Henryka Brodatego.

  Obok prelekcji dr Sutowicz (Krąg rodzinny św. Jadwigi Śląskiej w tzw. Kodeksie Trzebnickim z pocz. XIV w.) swoje wystąpienia mieli ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk (Przymioty duchowości św. Jadwigi Śląskiej w świetle bulli kanonizacyjnej), ks. dr Stanisław Szupieńko (Św. Jadwiga Śląska w sztuce śląskiej na obszarze diecezji legnickiej) oraz dr hab. Wojciech Mrozowicz.

  Podczas konferencji mówiono także o tym, że żywot św. Jadwigi był jednym z pierwszych na świecie, który doczekał się wersji w języku narodowym, w tym przypadku czeskim a później niemieckim.

  Konferencja była także okazją do przypomnienia postaci syna św. Jadwigi - księcia Henryka Pobożnego i jego męczeńskiej śmierci za wiarę chrześcijańską na polu bitewnym pod Legnicą w 1241 r.

  Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Stefan Cichy, biskup senior diecezji legnickiej. Konferencję jadwiżańską w auli legnickiego WSD zorganizowali wspólnie Diecezja Legnicka, Wyższe Seminarium Duchowne, Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 oraz Bractwo Henryka Pobożnego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół