Gościem kolejnego, 292. już spotkania w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy był ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gość przedstawił wykład: "Co ma wspólnego Ewangelia o Jezusie Chrystusie z żydowska diasporą w Aleksandrii?".
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji zmarłych przyjaciół duszpasterstwa o radość wiecznego życia dla nich. Po Mszy św. obecnych na spotkaniu przywitał Stanisław A. Potycz, przewodniczący Kapituły DLP '90, przybliżając także sylwetkę prelegenta. Temat spotkania dotyczył Ewangelii i jej związków z Żydami aleksandryjskimi.
- Temat który zaproponowałem może wydawać się na pierwszy rzut oka mało pociągający, trudny. Mnie zainteresował osobiście kiedy jedna z polskich celebrytek powiedziała o Ewangelii, że musiał ją napisać ktoś będący na haju. Zapytałem wtedy moich studentów, jak by odpowiedzieli tej pani. Czy ma rację, czy nie? A jeśli nie ma racji, to jakim najprostszym argumentem pokazać takiej osobie, że Ewangelia jest czymś niezwykłym.
Że to nie jest księga, która powstała w przypływie weny jakiegoś przypadkowo dobranego człowieka, ale że jest to księga, która kryje w sobie tajemnice Boga, dostępne człowiekowi tylko i wyłącznie na drodze objawienia i łaski. Dlatego dzisiaj chcę wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem słowa Ewangelia, którego używamy na co dzień na różne sposoby - powiedział na wstępie swojego wykładu ks. dr Kot.
Rektor legnickiego seminarium mówił także o tym, dlaczego autorzy Ewangelii nazwali ja właśnie w taki sposób, rezygnując z określeń typu opowiadanie, dzieje, historia czy biografia.
- W temacie tego wykładu mamy kontekst żydowski. Przedziwna rzecz. Chcemy jednak mówić o Ewangelii, mając w tle żydowską diasporę w Aleksandrii. (...) Interesuje nas także, dlaczego autorzy nowotestamentalni nazwali przekaz o Jezusie Chrystusie mianem Ewangelia. A słowo to oznacza w j. greckim dobrą nowinę, powiedzielibyśmy: dobry news - mówił ks. dr Kot. Wraz z uczestnikami spotkania prześledził genezę i historię diaspor żydowskich a w szczególności diaspory aleksandryjskiej.
- Święci Marek, Łukasz, Jan i Paweł, kiedy zastanawiali się nad tym jak jednym słowem w najlepszy sposób opisać historię i tajemnice Jezusa Chrystusa wiedzieli, że jest tylko jedno słowo, które będzie komunikatywne dla całego świata - Ewangelia.Ono jest komunikatywne dla Żydów którzy znają Septuagintę, i dla pogan, którzy wiedzieli, że musi być ktoś w społeczeństwie, kto swoja mocą będzie mógł zagwarantować pokój.
Więc jeśli kiedyś ktoś będzie chciał nam wmówić, że Ewangelia to jest takie nic, to zanim wejdziemy w świat treści ewangelicznych, wystarczy powiedzieć o tym tytule. O tym jednym słowie. Że to jest prawdziwy majstersztyk. To słowo zostało dobrane w sposób przemyślany po to, żeby objawić przed światem pogańskim i żydowskim kim jest Jezus Chrystus.