Efektowne pokazy grup rekonstrukcyjnych były głównym elementem gminnych obchodów Narodowego Dnia Niepodległości w Chobieni. Przedstawiciele samorządu i Kościoła mówili o potrzebie ciągłego pielęgnowania wolności, którą wywalczyliśmy sobie 98 lat temu.
Całodzienne uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez ks. Leszka Kowalskiego, proboszcza parafii pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła. W homilii chobieński duszpasterz zwrócił uwagę na aspekt patriotyzmu, który przez lata niewoli towarzyszył Polakom, a który teraz jest przez środowiska liberalne spychany do miana staromodnego, niepotrzebnego balastu.
- Musimy sobie dziś zadać pytanie, ile tego patriotyzmu z lat z pierwszych lat wolności zostało w nas, współczesnych Polakach. Co robimy, aby być patriotami? - pytał ks. Kowalski. - Wolności trzeba się uczyć, tak, jak uczy się życia. W pamiętniku księżnej Anny Lubomirskiej, pod datą 11 listopada 1918 roku, napisane są dwa słowa: "Jesteśmy wolni". Ta wolność, posługując się słowami św. Jana Pawła II, jest nam dana i jest nam zadana - napominał.
Po Mszy św. uczestnicy listopadowego święta przenieśli się na główny plac w Chobieni, gdzie pod pomnikiem ofiar wojen złożono wieńce i kwiaty oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Po południu na rynek wjechał szwadron kawalerzystów w mundurach przedwojennych ułanów. Za nimi maszerowali członkowie grup rekonstrukcyjnych, m.in. z Towarzystwa Historycznego "Victoria" z Polkowic. Towarzyszyły im pojazdy wojskowe z epoki.
Pod zamkiem w Chobieni swój kunszt kawaleryjski zaprezentowali ułani z Poznania, budząc zachwyt tłumnie zebranej publiczności. Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Chobieni była inscenizacja historyczna w wykonaniu połączonych grup rekonstrukcyjnych. Barwnie pokazana opowieść o walce żołnierzy niepodległościowego podziemia antykomunistycznego z okupantami spod znaku NKWD i czerwonej gwiazdy rozbudziła emocje widzów i bardzo spodobała się publiczności.
Widzom zaprezentowała się także lokalna grupa teatralna w spektaklu "Szabla". Barwnym elementem święta był pokaz samochodów zabytkowych. Dzień zakończył wieczorny pokaz fajerwerków. Uroczystości o takim charakterze odbyły się w Chobieni po raz drugi.