• facebook
 • rss
 • Odpust jadwiżański w Lubaniu

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 23.10.2016 20:34

  Kilka powodów do świętowania razem ze św. Jadwigą i św. Marią Magdaleną.

  Bp Marek Mendyk przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu. Co prawda, odbywał on się tydzień po liturgicznym wspomnieniu zapisanym w kalendarzu na 16 października, lecz ze względu na liczne uroczystości związane z rozpoczęciem Roku Jadwiżańskiego, świętowanie w Lubaniu przesunięto na niedzielę 23 października. Dodatkowym powodem do świętowania, obok samego odpustu oraz roku, była 15. rocznica erygowania parafii przez bp. Tadeusza Rybaka.

  Główna Eucharystia rozpoczęła się o godz. 13. Przy ołtarzu obok hierarchy stanęli też proboszczowie sąsiednich parafii, a także wielu kanoników Kapituły Katedralnej i Kapituły Krzeszowskiej.

  Hierarcha w homilii wskazywał na znaczenie św. Jadwigi Śląskiej dla Kościoła na Dolnym Śląsku, na jej pobożność, działalność charytatywną oraz m.in. sprowadzenie sióstr Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty. To ma szczególny wydźwięk właśnie w Lubaniu, gdzie znajduje się obecnie dom generalny tego zgromadzenia. Można powiedzieć, że w Lubaniu św. Jadwiga Śląska szczególnie "koleguje się" ze św. Marią Magdaleną. Dzięki tej pierwszej ta druga odbiera tutaj szczególną cześć. W przyszłym roku - pozwoliła już na to Stolica Apostolska - odbędzie się ogłoszenie św. Marii Magdaleny patronką miasta.

  Bp Mendyk wręczył zasłużonym parafianom pamiątkowe dyplomy i podziękowania za wysiłek przy budowie parafii tak w wymiarze wspólnotowym, jak i gospodarczym. A problemów podczas tych 15 lat nie brakowało. Trzeba było budować od podstaw całą wspólnotę, a także wznieść plebanię i kościół. W międzyczasie podpalono i zniszczono kaplicę, w której odprawiano liturgie podczas budowy właściwej świątyni. W zeszłym roku złodzieje skradli z budowanego kościoła relikwiarz z relikwiami św. Jadwigi. Na szczęście po kilku dniach ktoś odniósł je w kartonie i zostawił na progach plebanii. Było więc za co dziękować.

  Hierarcha poświęcił też ołtarz, ambonę, a także stacje drogi krzyżowej. Poświęcił pamiątkową tablicę ku czci ks. inf. Władysława Bochnaka, wielkiego dobroczyńcy tej parafii, który - jak wspominał biskup - zawsze z wielkim szacunkiem mówił o lubańskiej wspólnocie parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej.

  Na odpust już po raz 15. dotarła piesza rodzinna pielgrzymka z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca z Olszyny. Liturgię uświetnił m.in. chór "Axion" z Legnicy pod dyrekcją Jarosława Lewowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół