• facebook
 • rss
 • Genealogia wiary

  Roman Tomczak

  |

  Gość Legnicki 39/2016

  dodane 22.09.2016 00:00

  – Świętość korzenia nie pochodzi z niego samego, ale od Boga – tłumaczył w Legnicy bp Kiernikowski, gość spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy, poświęconego relacjom między Żydami i chrześcijanami.

  Na tym korzeniu, czyli narodzie wybranym, musiała dokonać się najpierw „operacja uświęcenia”, musiało dopełnić się wybranie ze względu na wszystkich. A dokonało się ono poprzez odrzucenie Tego, który przyszedł jako posłany Uświęciciel. Od chwili, kiedy Jezus został odtrącony przez swoich, możemy doświadczać i śmierci, i zmartwychwstania. Oto cały paradoks.

  Skrót do zrozumienia wszystkiego w naszych relacjach – wyjaśniał ordynariusz legnicki. Jego prelekcja w nawiązaniu do 11. Rozdziału Listu do Rzymian nosiła tytuł „Korzeń i gałązki – judaizm a chrześcijaństwo”. Jak sam przyznał, jest to dziedzina, która bardzo go interesuje, ale – jak dodał – jest to zagadnienie skomplikowane. – My nie znajdziemy rozwiązania, jeśli chodzi o relacje pomiędzy Żydami i chrześcijanami. Rozwiązanie będzie na końcu – zapewniał bp Zbigniew. Zdaniem hierarchy, niewłaściwe jest także mówienie o potrzebie nawrócenia Żydów w sensie zmiany Boga. – Żydzi nie potrzebują się nawracać w takim samym rozumieniu, jak potrzebują tego poganie. Znają Boga (mówię o wierzących). Potrzebują tego, by uznać, że w Jezusie spełniły się wszystkie obietnice. Dlatego gdy chodzi o Ewangelię, są nieprzyjaciółmi Boga, bo odrzucili krzyż, gdy jednak chodzi o wybranie, są oni – ze względu na przodków – przedmiotem Bożej miłości. Życie chrześcijan, kiedy jest przeniknięte duchem Ewangelii i ukazuje wypełnianie się obietnic Bożych, pobudza do wiary i współzawodnictwa także Żydów. Spełnia się to, o czym pisał św. Paweł – mówił bp Zbigniew Kiernikowski. Nawiązał do tego sformułowania Pawłowego, opowiadając o spotkaniach biskupów z rabinami, organizowanych przez wspólnoty neokatechumenalne w Domus Galilaeae nad Jeziorem Genezaret na Górze Błogosławieństw. – Te spotkania nie są dla dyskusji, lecz dla dawania świadectwa. Wielu wierzących Żydów buduje to, że są bogate w potomstwo chrześcijańskie rodziny oddane Ewangelii i świadczące o swojej wierze. Stanowi to okazję, by wzywać Żydów i chrześcijan do kontemplowania dzieła Bożego. Jest to doświadczenie, że Pan Bóg jest wierny i spełnia obietnice dane naszym ojcom. Ojcom wszystkich, którzy wierzą – przypomniał bp Kiernikowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół