• facebook
 • rss
 • Lato z agatami

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 17.07.2016 20:35

  Zakończył się coroczny, trzydniowy festiwal minerałów w Lwówku Śląskim. W mieście nad Bobrem znowu spotkało się kilkuset wystawców z całego świata i kilkanaście tysięcy kupujących.

  O tym, że ziemia dolnośląska obfituje w skarby ukryte głęboko pod ziemią, wiadomo nie od dziś. Rzadkie i cenne minerały, bo o nich mowa, szczególnie ulubiły sobie okolice Lwówka Śląskiego. Te tereny od stuleci są prawdziwym eldorado dla geologów i miłośników piękna, zaklętego w kamieniu.

  Od 19 lat ci, którzy część swojego życia poświęcili pasji zbierania, szlifowania, kolekcjonowania czy oprawiania najcenniejszych minerałów, zbierają się w Lwówku Śląskim. Tutaj pokazują swoje kolekcje, sprzedają lub wymieniają część zbiorów, nawiązują kontakty i poznają nowe miejsca na ziemi, które ciągle skrywają kamienie powstałe przed milionami lat.

  Za każdym razem najważniejszym punktem trzydniowego święta jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich. Uliczki wokół lwóweckiego rynku nagle stają się ciasne, za sprawą wyrosłych tam kramów i kłębiącego się tłumu.

  W tym roku kamienie wystawiano w 220 kramach. Ich właścicielami byli miłośnicy geologii z 25 krajów Europy, Afryki i Azji. Temu wielkiemu świętu minerałów towarzyszyły dodatkowe imprezy tematyczne. Można było podejrzeć pracę szlifierzy i kupić świeżo rozcięty agat, nauczyć się płukania złota albo pójść w gości do chaty walońskiej z zaaranżowanym wyrobiskiem agatowym.

  Imprezie towarzyszył bogaty program artystyczny - w ciągu trzech lipcowych dni na głównej scenie zaprezentowały się gwiazdy polskiej estrady. Odbyły się parada motocykli i konkurs kolekcji mineralogicznych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół