• facebook
 • rss
 • Podwójne święto w parafii

  Roman Tomczak

  dodane 18.06.2016 22:59

  Sakrament bierzmowania i 70. urodziny wspólnoty świętowano w Tomisławiu. Gościem uroczystości był bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

  - Po co przeżywamy jubileusze? Nie tylko po to, żeby świętować. Nie tylko po to, żeby poczuć wspólnotę. Ale przede wszystkim po to, aby pamiętać. Bo pamięć jest wpisana w tożsamość człowieka. Czym ona jest? - mówił bp Mendyk.

  - Człowiek, który ma poczucie tożsamości, wie kim jest. Wie, do jakiego celu chce dojść, co chce w życiu osiągnąć w kategoriach wartości, szczęścia, dobra, pokoju. Ale także wie skąd przychodzi, skąd przybywa, kim naprawdę jest i w oparciu o co chce budować - tłumaczył biskup.

  - Siedemdziesiąta rocznica parafialnej wspólnoty w Tomisławiu to przede wszystkim dziękowanie Panu Bogu za to, ze jesteśmy, za to, że trwamy. Za to, że pamiętamy, pielęgnujemy tradycję, dobre zwyczaje, które na te tereny przywieźli dobrzy i mądrzy ludzie - mówił do wiernych bp Marek Mendyk.

  Parafia pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu należy do najstarszych wspólnot w diecezji legnickiej erygowanych po wojnie. Jak przypomina ks. Marcin Szymaniak, proboszcz w Tomisławiu, 70 lat temu na te ziemie został przesiedlona polska ludność z terenu byłej Jugosławii, a dzisiejszej Bośni.

  - Dziś, w obecności księdza biskupa, pragnę podziękować dobremu Bogu za naszych przodków, którzy zasiedlając te tereny, zaszczepili na nich miłość do ojczyzny, kulturę oraz wartości. Dziękujemy za ich życie, trud, poświęcenie i wiarę, którą nam przekazali - mówił w dniu jubileuszu ks. Marcin Szymaniak.

  W uroczystościach sakramentu bierzmowania połączonych z jubileuszem erygowania parafii wzięli udział m. in. ks. dr Stanisław Kusik, dziekan dekanatu Bolesławiec Zachód, ks. Tadeusz Karasiewicz, który pochodzi z tej parafii, oraz proboszczowie i wikariusze dekanalni. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół w Tomisławiu i Nowej Wsi.

  Proboszcz podziękował także za posługę duszpasterską wszystkich dotychczasowych proboszczów parafii - ks. Bolesławowo Orłowskiemu, ks. Karolowi Kwaśniewskiemu, ks. Emilianowi Pisarskiemu, ks. Józefowi Szklarskiemu, ks. Jerzemu Marczakowi, ks. Wiesławowi Walendzikowi, ks. Jerzemu Jerce oraz ks. Stanisławowi Brylakowi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół