• facebook
 • rss
 • A kamień zostanie...

  Roman Tomczak

  dodane 14.04.2016 22:57

  Przed kościołem św. Wojciecha w Jeleniej Górze stanął głaz z milenijną inskrypcją. Dokładnie 1050 lat po chrzcie Mieszka I. Pomysł takiego upamiętnienia historii wyszedł od katolickich skautów.

  - Był taki czas, że zaczęliśmy się niepokoić: zbliżała się rocznica chrztu Polski, w my nie mieliśmy pomysłu na jej upamiętnienie - wspomina ks. Stanisław Bakes, proboszcz parafii św. Wojciecha  w Jeleniej Górze.

  W sukurs przyszli Grzegorz Gielert, który prowadzi przy parafii I Gromadę Wilczków SHK Zawisza, i jego żona, która prowadzi II Gromadę Dziewcząt. Ich sąsiad w niedalekim Sobieszowie miał na posesji 4-tonowego, polodowcowego kolosa. Zaoferował, że chętnie go odda na jubileuszowy pomnik. I tak się to zaczęło.

  - Powiedział, że on kiedyś umrze, a ten kamień zostanie - mówi Katarzyna Gielert. Wykuciem na kamieniu jubileuszowej inskrypcji zajęli się rzeźbiarze ze Szklarskiej Poręby, skupieni wokół Galerii Izerskiej. Powstała inskrypcja głosi: "Polsko, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" i daty: 966-2016.

  - Kamień to jedna sprawa - mówi Grzegorz Gielert. - Ale dużo bardziej frapujące jest to, co dzieje się wokół niego. A wokół niego kwitnie wspólnota Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza. Od dwóch lat, kiedy proboszczem u św. Wojciecha został ks. Stanisław, z zerowego zainteresowania katolickim harcerstwem liczba zaangażowanych zawiszaków (i to w każdym wieku!) wzrosła do 70.

  Dziś, 14 kwietnia, dokładnie 1050 lat od chrztu Mieszka I, a wraz z nim narodzin współczesnej państwowości polskiej, u św. Wojciecha w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta Msza św. W trakcie jej trwania odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, a przed ołtarzem powołano do życia kolejny szczep zawiszacki. Po Mszy św. poświęcono głaz milenijny, który być może będzie świadkiem kolejnego tysiąclecia naszej państwowości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół