• facebook
 • rss
 • Mieszko ochrzczony

  Roman Tomczak

  dodane 09.04.2016 23:53

  Przed legnicką katedrą odegrano scenę chrztu Polski sprzed 1050 lat. Uroczystości zbiegły się z 775. rocznicą bitwy rycerstwa europejskiego, dowodzonego przez księcia Henryka Pobożnego, z Tatarami.

  Sakramentalne "ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" padło w centrum Legnicy tak samo doniośle, jak przed ponad tysiącem lat, gdy chrzczono Mieszka I.

  W 1050. rocznicę chrztu Polski oraz w 775. rocznicę bitwy pod Legnicą wielkie rzesze rekonstruktorów historycznych i mieszkańców Legnicy były świadkami historycznego chrztu Mieszka I, władcy, który wprowadził Polskę w krąg kultury chrześcijańskiej.

  Jak wyjaśnia Marek Mojecki herbu Brodzic, rycerz pasowany, namiestnik rycerstwa śląskiego, członek kapituły rycerstwa polskiego i jeden ze współorganizatorów uroczystości rocznicowych, przygotowania do inscenizacji trwały ponad pół roku.

  - Poddałem ten pomysł pod rozwagę Wacławowi Szetelnickiemu, przewodniczącemu Rady Miasta, a następnie biskupowi legnickiemu. Po uzyskaniu zgody i aprobaty tych osób zdecydowaliśmy o scenariuszu - opowiada.

  A ten przewidywał m.in. złożenie kwiatów i wieńców pod tablicą pamiątkową poświęconą księciu Pobożnemu na placu przed legnicką Kurią Biskupią. Tam też odbyła się prezentacja wszystkich przybyłych na uroczystości grup rekonstrukcyjnych.

  Z pl. Orląt Lwowskich kolorowy korowód przemaszerował przed legnicką katedrę, gdzie zainscenizowano chrzest księcia Mieszka I. O 18.30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ordynariusz legnicki bp Zbigniew Kiernikowski.

  Udział w uroczystościach wzięli rekonstruktorzy historyczni z całej Polski, reprezentujący prawie wszystkie epoki historyczne, m.in. średniowiecznych wojów, husarzy, wojsko Księstwa Warszawskiego, armię września '39, powstańców warszawskich, aż po współczesną armię polską. Obecni byli także rekonstruktorzy wcielający się w żołnierzy armii tatarskiej, która w kwietniu 1251 r. oblegała Legnicę, wcześniej pokonując armię sprzymierzonych rycerzy Europy pod Legnickim Polem.

  Roli księcia Henryka Pobożnego w dziejach średniowiecznej Europy poświęcona była konferencja naukowa, która przed południem odbyła się w auli legnickiej kurii. Jej organizatorami były Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół