• facebook
 • rss
 • Młodzież tworzy oratorium

  Jędrzej Rams

  dodane 16.01.2016 09:38

  Lubisz krzyczeć? To propozycja dla ciebie. Ale uwaga! Krzyczeć będziecie o Bogu!

  Gdy Mateusz Kazimierski opowiada o pomyśle młodych, o wystawieniu oratorium o Bożym Miłosierdziu podczas lipcowego spotkania dla młodzieży przyjeżdżającej na Dni w Diecezjach podczas Światowych Dni Młodzieży, uśmiecha się i sprawia wrażenie, jakby już stał widział ten całe chór, orkiestrę i rzeszę słuchaczy. Zanim jednak do tego dojdzie muszą one powstać. I tego właśnie dotyczy apel.

  Młodzi twórcy potrzebują osób śpiewających, ale także muzyków do całej orkiestry, a więc grających na instrumentach smyczkowych, dętych i perkusyjnych.

  - Im nas będzie więcej, tym lepiej. To również dotyczy śpiewających. Jak stanie nas 15 osób, to utwór nie uderzy w słuchaczy z taką mocą, jak gdyby zaśpiewało 100 osób. A tylko wówczas utwór o miłości Boga będzie przemawiał sam za siebie. Dlatego odwagi - proszę o kontakt! - zachęca Mateusz Kazimierski.

  Będzie to oratorium opowiadające o 8 błogosławieństwach, przeplatane radosnym okrzykiem, czyli kerygmatem.

  - Sednem jest kerygmat, który ma koniec w Zmartwychwstaniu Jezusa. Zaczyna się od stworzenia świata, przez ewolucję dochodzi do śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - tłumaczy dyrygent.

  Utwór będzie nosił nazwę "Szczęśliwi". - Dlaczego szczęśliwi? Zaproponował to Adrian Sielicki. On skomponował libretto. Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży opierają się na 8 błogosławieństwach, a wśród nich jest obietnica Jezusa, że błogosławieni, szczęśliwi są ludzie miłosierni. A wychodzimy z założenia, że miłosierni są szczęśliwi, a są nimi przez to, że dostępują wszystkich błogosławieństw - uważa Asia Brylowska.

  Całość tworzy 17 części, mini-utworów, skomponowanych na chór, orkiestrę, solistów i być może nawet zespół rozrywkowy.

  - Mamy już za sobą bardziej skomplikowane dzieła, bo do tej pory tworzyliśmy musicale. Jest tam więcej ruchu, kostiumów, czasu na zgrywanie ruchu scenicznego. Oratorium jest więc prostszym dziełem - mówi dziewczyna.

  Próby odbędą się od 11 do 15 oraz od 18 do 20 lipca. Wszystko w Legnicy, gdzie uczestnicy będą mieli zapewniony nocleg i wyżywienie.

  - Planujemy 3-4 koncerty w diecezji legnickiej podczas Dni w Diecezjach, które odbędą się między 20 a 25 lipca - mówi Mateusz.

  - Jesteśmy amatorami. Niektórzy z nas, dosłownie garstka, dąży ku temu by zdobyć dyplom z tego, czym zajmuje się przy musicalu, czyli dyrygentura czy choreografia. Chcemy udowodnić że młodzież jest niezwykły organem, który może stworzyć nawet oratorium. Zwołać ludzi z całej diecezji by w kilka dni przedstawić ludziom z mocną o kerygmacie i błogosławieństwach - mówi Matusz Kazimierski.

  Już teraz można się kontaktować z twórcami i pytać o szczegóły: oratorium.legnica@gmail.com

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół