• facebook
 • rss
 • Będzie proces beatyfikacyjny Henryka Pobożnego

  Roman Tomczak

  dodane 07.10.2015 21:37

  Swoje nihil obstat w tej sprawie przegłosowała na środowym (7 października) posiedzeniu Konferencja Episkopatu Polski. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym ma ruszyć niebawem. To ukoronowanie 25-letnich starań Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy.

  Wniosek przedstawił bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Jedną z pierwszych osób poinformowanych, że wniosek jednogłośnie otrzymał nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie), był Stanisław Andrzej Potycz, przewodniczący Kapituły DLP '90.

  - Nihil obstat to punkt przełomowy - uważa. - Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Kolejnym krokiem na drodze wyniesienia piastowskiego księcia na ołtarze będzie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Teraz droga do tego jest otwarta - mówi.

  Stanisław A. Potycz przypomina, że już wraz z pierwszym spotkaniem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 postanowiono, że jego członkowie będą modlić się o wyniesienie księcia Henryka II Pobożnego na ołtarze. Przez ostatnie 25 lat podejmowano tu wiele ważnych inicjatyw, które miały spopularyzować postać legnickiego księcia, który poległ w obronie wiary. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy diecezjalny proces beatyfikacyjny, ale będzie to na pewno wielkie wydarzenie w życiu lokalnego (i nie tylko) Kościoła.

  - Dzisiejsza decyzja KEP oznacza, że wkrótce ruszy proces beatyfikacyjny piastowskiego księcia - mówi Stanisław A. Potycz   - Dzisiejsza decyzja KEP oznacza, że wkrótce ruszy proces beatyfikacyjny piastowskiego księcia - mówi Stanisław A. Potycz Roman Tomczak /Foto Gość

  Książę piastowski Henryk II Pobożny był synem św. Jadwigi Śląskiej i księcia Henryka Brodatego. Jego żoną była Anna Przemyślidka, córka Przemysła Otokara I, króla Czech.

  W 1241 r. Henryk II Pobożny stanął na czele wojsk sprzymierzonych broniących Legnicy przed najazdem mongolskim. Zginął w walnej bitwie 9 kwietnia 1241 r., prawdopodobnie w miejscu, gdzie dziś stoi bazylika w Legnickim Polu.

  W 2011 r. bp Stefan Cichy, ówczesny ordynariusz legnicki, powołał specjalny zespół naukowców, których zadaniem było przeprowadzenie dowodu o męczeńskiej śmierci Henryka II w obronie wiary.

  Dokument taki (wraz z książką Stanisława A. Potycza "Śladami Henryka Pobożnego i księżnej Anny") otrzymali dziś biskupi polscy, którzy głosowali nad jego przyjęciem.

  Wywiad ze Stanisławem Andrzejem Potyczem w "Gościu Legnickim" nr 42/2015 na 18 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół