• facebook
 • rss
 • "Gaudeamus" w WSD

  Roman Tomczak

  dodane 05.10.2015 14:07

  Legnickie Wyższe Seminarium Duchowne zainaugurowało nowy rok akademicki. Uroczystościom przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki.

  - Żyjemy w czasach kryzysu wiary. Komunizm upadł na naszych oczach, ale nowa Europa nie zbliża się do Boga - mówił do uczestników inauguracyjnej Mszy św. bp Ignacy Dec. 

  Ordynariusz świdnicki zwrócił uwagę, że postępujący relatywizm moralny, przed którym przestrzegał papież Benedykt XVI, coraz bardziej się rozprzestrzenia.

  - Relacje międzyludzkie mają coraz mniej wspólnego z Ewangelią, a coraz więcej z kultem pieniądza. Pojawia się niepokojąca tolerancja. A przecież prawda jest naczelną wartością w każdej dziedzinie. Bez niej nawet dobro, piękno i tolerancja są podejrzane - zwracał uwagę świdnicki hierarcha.

  I dodawał, że na środowisku akademickim, seminaryjnym i każdym innym ciąży wielka odpowiedzialność. - Trzeba tę prawdę zdobywać, odnawiać i pogłębiać, żeby na nowo pokochać Pana Boga. Stąd w życiu seminaryjnym tak ważna jest modlitwa - podkreślał w homilii bp Ignacy Dec.

  Po Mszy św. w kaplicy seminaryjnej uroczystości przeniosły się do Auli WSD   Po Mszy św. w kaplicy seminaryjnej uroczystości przeniosły się do Auli WSD Roman Tomczak /Foto Gość

  Koncelebransami Mszy św. której przewodniczył byli bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki, biskup-senior Stefan Cichy oraz biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Inauguracja odbyła się w dniu wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej. To przez jej wstawiennictwo modlono się w intencji rozpoczynających rok akademicki alumnów oraz ich wychowawców i wykładowców. 

  Po głównej części uroczystości inauguracyjnych uczestnicy przenieśli się do Auli WSD, gdzie chór seminaryjny odśpiewał Gaude Mater Poloniae.

  Swoje wystąpienia mieli ks. dr Piotr Kot, rektor seminarium oraz ks. dr Paweł Wołczański, sekretarz studiów. Immatrykulacja alumnów I roku poprzedziła wręczenie nagród najlepszym studentom minionego roku akademickiego.

  Wykład inauguracyjny wygłosił bp Ignacy Dec. Tym razem sporo miejsca poświęcił postaci św. Jana Pawła II. Głos zabrali także biskup legnicki oraz zaproszeni goście.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół