• facebook
 • rss
 • Najlepiej - w rodzinie!

  Roman Tomczak

  dodane 10.09.2015 14:14

  Biskup pomocniczy Marek Mendyk zachęcał dziś osoby prywatne i instytucje do przyjmowania pielgrzymów na Światowe Dni Młodych, które odbędą się w przyszłym roku.

  W legnickim biurze ŚDM odbyło spotkanie informacyjne, w którym oprócz osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie w naszej diecezji wziął także udział bp Marek Mendyk. Poinformowano na nim, że diecezję legnicką odwiedzi w przyszłym roku od 6 do 10 tys. młodych pielgrzymów.

  Większość znajdzie dach nad głową i opiekę w sześciu kampusach zlokalizowanych w Legnicy, Lubinie, Zgorzelcu, Polkowicach, Jeleniej Górze i Bolesławcu. Istnieje jednak możliwość przyjęcia pielgrzymów pod swój dach. Z takim apelem zwrócili się dzisiaj do wiernych naszej diecezji członkowie legnickiego biura ŚDM.

  - Zależy nam na tym, aby pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży nie tylko uczestniczyli w poszczególnych elementach tego święta, ale także poznawali nasz kraj, nasz Kościół i naszą kulturę. Najlepszym do tego miejscem są rodziny - powiedział Maciej Biskup z diakonii medialnej ŚDM.

  Z kolei bp Marek Mendyk zwrócił uwagę, że dla osób prywatnych jest to znakomita okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i nawiązywania nowych znajomości, a dla samorządów sposób na promocję polskiej kultury i zabytków, których nie brakuje w diecezji legnickiej. Dodał, że fakt zasiadania w biurze organizacyjnym ŚDM ludzi młodych świadczy o zaufaniu, jakim lokalny Kościół obdarzył tę grupę osób.

  - Cieszę się, że powstają diakonie, że gromadzą się wolontariusze, powstają chóry i zespoły muzyczne. Ale nie da się tego wszystkiego zrobić rękami młodzieży. Dlatego kieruję apel do władz samorządowych o zaufanie młodym, danie im możliwości takiego działania, ale też aktywne ich wspieranie. Światowe Dni Młodzieży mają obudzić w nas ducha braterskiej solidarności - podkreślił biskup pomocniczy.

  Do legnickiego biura przychodzą już pierwsze zgłoszenia od pielgrzymów z nawet tak odległych stron świata jak Afryka i Stany Zjednoczone.

  - W zgłoszeniach pytają także, co możemy im tu pokazać. Oczywiście, nie chcą, abyśmy robili dla nich coś nadzwyczajnego. Wystarczy to, że będziemy sobą, będziemy Polakami - zapewnia M. Biskup.

  Jak wyjaśnia Magdalena Jastrzębska z diakonii logistycznej, do zadań legnickiego biura ŚDM należy także organizacja wyjazdów osób chętnych do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem oraz rejestracja wolontariuszy, którzy będą pomagać przy organizacji dni na terenie diecezji.

  - Będziemy także koordynować rozlokowywanie przyjeżdżających pielgrzymów, opiekę nad nimi i planowanie im czasu - zapewnia.

  Oprócz noclegów w domach i mieszkaniach prywatnych, osoby przyjeżdżające do nas znajdą miejsca na plebaniach, w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej. Największymi skupiskami pielgrzymów będzie sieć kampusów, jednak przedstawiciele legnickiego biura zwracają uwagę, że do współpracy z kampusami zapraszani są także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

  Wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia chęci przyjęcia u siebie pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży można znaleźć na stronie internetowej domusmariae.pl lub w legnickim biurze ŚDM przy parafii Matki Bożej Królowej Polski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół