• facebook
 • rss
 • Drzewo pamięci

  Jędrzej Rams

  dodane 02.08.2015 18:36

  W Tarnowcu pątnicy nieoczekiwanie doświadczyli, jak bardzo zawiłe są nurty historii.

  W niedzielę pątnicy wyszli z Lubszy po jutrzni. Pierwszy postój odbył się w miejscowości Tarnowiec należącej do parafii Mąkoszyce. W zeszłym roku przystankiem było miejscowe boisko. Tym razem pątnicy zostali przyjęci w nowo otwartym "Ogrodzie marzeń i wspomnień". Było mnóstwo jedzenia, wody do picia i mycia. Było mnóstwo stołów i ławek, a nadto też wielka scena.

  - Nad ranem zakończyliśmy zabawę z okazji otwarcia i od razu zaczęliśmy sprzątanie, by was godnie przyjąć - mówił Antoni Haber, sołtys Tarnowca.

  W ogrodzie z jednej strony znalazł się plac zabaw dla dzieci, a z drugiej m.in. drzewo, na którym zawieszone zostały drewniane tabliczki z nazwami różnych miejscowości. To nazwy tych miejsc, z których przed 70 laty przyjechali to Tarnowca mieszkańcy Kresów.

  Na drzewo w ogrodzie zwróciła uwagę jedna z pątniczek. - Zobaczyłam nazwę Lisowiec i od razu przypomniałam sobie, że w zeszłym miesiącu mój wujek z kuzynkami był na Ukrainie, by wykarczować zarośnięty cmentarz katolicki. Stamtąd pochodzi też moja rodzina - cieszyła się Ola z grupy nr 0.

  Ogród, który jest tak naprawdę miejscem spotkań mieszkańców Tarnowca, nie jest jedyną formą pamięci o przeszłości. Na miejscowym cmentarzu równo miesiąc wcześniej poświęcono i odsłonięto pomnik ku czci i pamięci Polaków pomordowanych przez OUN-UPA, a także nazwiska rodzin przybyłych zza Bugu. Pomnik tworzą równolegle leżące szyny oraz kamienne elementy z tabliczkami z nazwiskami osób, które jako pierwsze pojawiły się Tarnowcu. Są też kamienie z miejscowości pozostawionych na Kresach.

  - Pamiętamy też o tych, którzy tutaj mieszkali przed nami. Odrestaurowaliśmy i przenieśliśmy na cmentarz pomnik ofiar I wojny światowej. Utrzymujemy kontakty z byłymi mieszkańcami Tarnowca, którzy zostali wysiedleni do Niemiec. No, tak się toczy ta nasza historia - mówią mieszkańcy.

  Ten dzień zwieńczyła Eucharystia, która została odprawiona już w miejscu noclegu, czyli miejscowości Pokój.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół