• facebook
 • rss
 • Pielgrzymka śladami brygady

  Roman Tomczak

  dodane 22.07.2015 22:38

  Podczas tegorocznego wielkiego odpustu krzeszowskiego, gośćmi sanktuarium będą m.in. członkowie i sympatycy Narodowych Sił Zbrojnych.

  W niedzielę 16 sierpnia na terenie bazyliki mniejszej spotkają się uczestnicy I Pielgrzymki Sympatyków i Członków NSZ. Powodem zorganizowania tego wielkiego, patriotycznego przedsięwzięcia jest przypadająca w tym roku 70. rocznica marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ na zachód. Jak tłumaczy Rafał Czerniga, jeden z organizatorów pielgrzymki, trasa marszu brygady prowadziła m.in. przez miejscowości naszej diecezji.

  - Wiemy, że szlak ich marszu wiódł żołnierzy przez Krzeszów i Kamienną Górę. Stąd żołnierze skierowali się dalej do Czech. Tam w miejscowości Holiszów własnymi siłami wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, wyzwalając ok. 1000 więźniarek różnych narodowości - opowiada R. Czerniga. Dodaje, że brygada oswobodziła także ponad 10 tys. robotników przymusowych. Na trasie przemarszu rozbijała niemieckie jednostki wojskowe i likwidowała organizowane przez Niemców zasadzki na żołnierzy amerykańskich.

  Pielgrzymka członków i sympatyków NSZ zgromadzi m.in. kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych oraz historyków i młodzież, która kultywuje tradycje Brygady Świętokrzyskiej. Dawni żołnierze NSZ przyjadą z całego kraju. Będzie to największa tego typu inicjatywa patriotyczna, jaka wydarzyła się w ciągu ostatnich lat.

  Na godz. 12 zaplanowano uroczystą Mszę św., w której wezmą udział kombatanci i poczty sztandarowe. Przez całą sobotę na terenach przed bazyliką będzie trwał piknik patriotyczny. Będzie tam można m.in. wysłuchać wykładów znanych historyków, obejrzeć obozowisko partyzanckie (w tym bron używaną przez żołnierzy brygady) i zobaczyć widowisko w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

  Na godz. 18 w Domu Kultury przewidziano wykład Leszka Żebrowskiego, znanego historyka, publicysty i działacza społecznego, autora książek "Brygada Świętokrzyska NSZ" oraz "Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia".

  W tym roku uroczystości odpustowe w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie potrwają od 14-16 sierpnia. Gościem honorowym i głównym celebransem niedzielnej Eucharystii będzie kard. Joachim Meisner, urodzony w podwrocławskiej Leśnicy emerytowany metropolita Kolonii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół