• facebook
 • rss
 • Spotkanie biskupów

  Roman Tomczak

  dodane 30.06.2015 18:27

  Ordynariusze Legnicy i Goerlitz mówili m.in. o możliwościach współpracy w ramach przyszłorocznych Światowych Dni Młodych. Była to pierwsza wizyta bp. Zbigniewa Kiernikowskiego u bp. Wolfganga Ipolta.

  Jak poinformował bp Kiernikowski, rozmawiano m.in. o obecnej sytuacji w obu Kościołach lokalnych.

  - Było to moje pierwsze spotkanie z bp. Ipoltem. Dlatego część rozmowy miała charakter kurtuazyjny. Poza tym mówiliśmy m.in. o współczesnych podobieństwach i różnicach w obu diecezjach - powiedział po spotkaniu ordynariusz legnicki.

  Jak dodał bp Wolfgang Ipolt, rozmowa dotyczyła także ewentualnej współpracy obu Kościołów lokalnych podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodych.

  - Prawdopodobnie część młodzieży, która na ten czas przyjedzie na teren diecezji legnickiej, zatrzyma się u nas - mówi bp Ipolt.

  Podsumowując spotkanie ordynariusz diecezji Goerlitz podkreślił, że jedną z konkluzji prawie półgodzinnej rozmowy jest przekonanie o o wielu podobieństwach w życiu Kościoła polskiego i niemieckiego.

  - Biskup Kiernikowski zauważył, że wielu katolików chrzci swoje dzieci ale sami nie rozumieją znaczenia tego sakramentu, ani nie angażują się w życie Kościoła. Tak samo jest w diecezji Goerlitz, ale u was do wiary katolickiej przyznaje się 80-90 procent społeczeństwa. W naszej diecezji to zaledwie 3 procent, z tym, że w samym Goerlitz liczba ta wynosi ok. 10 procent - powiedział bp Ipolt.

  W niemieckiej diecezji po drugiej stronie Nysy ok. 20 proc. wiernych regularnie uczestniczy we Mszach św. Ordynariusz niemieckiej diecezji przyznał jednak, że niewielu z nich czynnie angażuje się w życie Kościoła. - Brak im pewnej misji ewangelizacyjnej - uważa.

  Bliskie sąsiedztwo diecezji legnickiej i Goerlitz skutkuje wspólnymi inicjatywami. Jedną z najbardziej znanych jest wspólna procesja Bożego Ciała, która co cztery lata przekracza granice na Nysie Łużyckiej. Na terenie niemieckiej diecezji posługuje obecnie czterech polskich księży, w tym dwóch zakonników.

  Początki diecezji Goerlitz to rok 1959, kiedy powołano do  życia wikariat apostolski archidiecezji wrocławskiej dla terenów na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej. Po oficjalnym uznaniu tej granicy przez rząd RFN papież Paweł VI powołał administraturę apostolska dla niemieckiej części archidiecezji wrocławskiej w Goerlitz.

  W 1994 r. papież Jan Paweł II na mocy konstytucji apostolskiej utworzył diecezję goerlitzką. Jest ona sufraganią archidiecezji berlińskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół