• facebook
 • rss
 • Ważny komunikat z Zielonej Góry

  Jędrzej Rams

  dodane 17.05.2015 08:03

  Bp S. Regmunt zrezygnował z urzędu ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

  Dzisiaj we wszystkich kościołach naszej sąsiedniej diecezji, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zostanie odczytany specjalny komunikat bp. Stefana Regmunta.

  Hierarcha ogłasza w nim swoją decyzję o rezygnacji z dalszego pełnienia posługi jako ordynariusza tej diecezji. Swoją decyzję motywuje złym stanem zdrowia, o którym informował już w czasie spotkania z księżmi w ostatnią środę.

  Biskup święcenia prezbiteratu przyjął w 1976 roku. Współtworzył diecezję legnicką m.in. jako pierwszy rektor naszego Wyższego Seminarium Duchownego. 3 grudnia 1994 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Sakrę przyjął 6 stycznia 1995 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie. Jako zawołanie  biskupie w herbie wybrał sobie słowa „Servire in caritate” (Służyć w miłości). Aż do 2007 roku był biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, po czym otrzymał nominację na ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

  Oto pełna treść dzisiejszego komunikatu:

  Umiłowani Diecezjanie!

  W maju tego roku rozpocznę 40 rok służby kapłańskiej. W tym roku dziękowałem też Bogu za 20 lat posługi biskupiej. Na przestrzeni minionych lat pracowałem jako kapłan archidiecezji wrocławskiej, jako biskup pomocniczy w diecezji legnickiej. Od roku 2007 jestem biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

  Od pewnego czasu zacząłem dostrzegać w sobie zmiany stanu zdrowia. Poinformowano mnie, że muszę podjąć natychmiast stosowne leczenie. Realizacja tego celu ogranicza moje możliwości należytego wypełnienia zadań związanych z prowadzeniem diecezji.

  W związku z tym, po modlitwie i rozważeniu przed Bogiem swojej sytuacji, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu Biskupa Diecezjalnego.
  5 maja 2015 r. otrzymałem odpowiedź, w której Ojciec Święty – po rozważeniu przedstawionych racji – przychylił się do prośby i ze względów zdrowotnych przyjął moją rezygnację (kan. 401 § 2 KPK). Przekazał też życzenia powrotu do zdrowia i zapewnienie o modlitwie o Bożą pomoc.
  Ojciec Święty w podjętej decyzji zaznaczył, że pragnie, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy.

  Z głębi serca dziękuję Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za wszelkie otrzymane łaski. Dziękuję też Ojcu Świętemu za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu. Moją wdzięczność wyrażam również wobec rodziny diecezjalnej za każdy wyraz życzliwości i współpracy w posłudze zbawienia.

  Powierzam się opiece Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a Was, Umiłowani Diecezjanie, proszę o modlitwę.

  Niech Wam wszystkim Bóg błogosławi.

  Stefan Regmunt
  Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

  Zielona Góra, 13 maja 2015 r.

   

  Jednocześnie przypominamy komunikat bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza naszej diecezji, z prośbą o modlitwę za biskupa Stefana Regmunta (pełnia treść TUTAJ).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół