• facebook
 • rss
 • Proszę, nie zatrzymujcie ich przed niczym

  Jędrzej Rams

  dodane 25.04.2015 16:35

  Sześciu nowych diakonów rozpoczęło dzisiaj nowy, ekscytujący etap w swoim życiu.

  W liturgiczne wspomnienie św. Marka bp Zbigniew Kiernikowski wyświęcił sześciu diakonów dla diecezji legnickiej. ​

  Od dzisiaj diakonami są: Norbert Turczynowski i Łukasz Świerniak (parafia pw. MBKP w Polkowicach), Piotr Kulpa (par. pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze), Krzysztof Czerwiński i Mateusz Olszewski (par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy) i Tomasz Żygadło (parafia pw. MBKP w Radogoszczy).

  Patrząc na młodszych alumnów, dk. Dawid Stasiak nie ukrywał emocji, które rodziły wspomnienia tego, co sam przeżywał przed rokiem.

  - Był to rok piękny, bardzo bogaty w doświadczenia duszpasterskie. Rok służby i oddania się Panu Bogu. Wczoraj, słuchając przysięgi braci, uświadomiłem sobie, jak wielką bierzemy na siebie odpowiedzialność. Pięć lat seminarium wydaje się przy tym czasem luźnym, nieco bez odpowiedzialności za zbawienie innych. Jesteśmy, chodzimy do kaplicy, służymy przy ołtarzu. A w diakonacie jest coś więcej, tu już jest prowadzenie innych do Boga przez służbę i głoszenie słowa Bożego - mówi dk. Dawid Stasiak.

  Bp Zbigniew Kiernikowski w homilii przypomniał, do czego diakoni są powoływani w Kościele:

  Hierarcha prosił diakonów, by pamiętali, co jest ich zadaniem, nawet gdyby wypełnianie tego zadania miało dużo kosztować. Diakon musi być jak św. Piotr, który wszystko chce oddać Panu, by być jego sługą:

  Nowością w formacji jest to, że dziś wyświęceni będą pierwszym rocznikiem, który będzie przeżywał dwuletni diakonat. Jeden rok będzie przeznaczony na pracę w parafiach, gdzie diakoni będą mogli nauczyć się wielu przydatnych umiejętności, zanim trafią do pracy duszpasterskiej już jako prezbiterzy.

  Pamiątkowe zdjęcie z przełożonymi i wychowawcami   Pamiątkowe zdjęcie z przełożonymi i wychowawcami Jędrzej Rams /Foto Gość Ojciec duchowny legnickiej wspólnoty seminaryjnej ks. Paweł Wołczański uważa, że diakoni będą mogli doświadczyć na co dzień m.in. tego, czym i jak żyją wspólnoty parafialne oraz zaangażować się w to życie. Dla diakonów, czyli najmłodszych duchownych diecezji, na pewno cenne będzie również stopniowe wchodzenie w przestrzeń posługi duszpasterskiej, które będzie dokonywało się pod okiem dojrzałych kapłanów.

  - Rok pastoralny przygotowany dla diakonów naszej diecezji jest owocem obserwacji i wielu przemyśleń oraz dyskusji podejmowanych od dłuższego czasu w gronie moderatorów odpowiedzialnych za formację i konsultowanych z biskupem diecezjalnym. Obserwujemy, jak mocno zmienia się współczesny człowiek i jakie wyzwania stoją przed młodymi księżmi. W dobie kryzysu autorytetów pojawiają się coraz większe oczekiwania w stosunku do osób duchownych. To wymaga jeszcze większego zintensyfikowania środków, przy pomocy których pragniemy dobrze przygotować tych, którzy w wielu momentach będą musieli wziąć odpowiedzialność za życie, za zbawienie innych. Stawka jest bardzo wysoka - mówi kapłan

  Już za miesiąc, tj. 23 maja, w legnickiej katedrze odbędzie się uroczystość święceń prezbiteratu 5 zeszłorocznych diakonów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół