• facebook
 • rss
 • Cegiełka do cegiełki...

  Jędrzej Rams

  dodane 01.04.2015 21:51

  Wiemy już w jakiej wysokości samorząd województwa wesprze remonty w naszych parafiach.

  Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji z budżetu Województwa Dolnośląskiego w roku 2015 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

  Do wsparcia zakwalifikowano 25 projektów kościelnych osób prawnych Diecezji Legnickiej. Łączna wartość dofinansowania tych zadań zamyka się kwotą 812 000 zł. Do rozdysponowania było prawie 3,5 mln zł.

  Najwięcej udało się uzyskać parafii pw. Narodzenia NMP w Złotoryi, która zostanie wsparta kwotą 70 tys. na remont gzymsów kamiennych i elewacji z ciosów kamiennych na kościele parafialnym. Dodatkowo parafia zyskała 50 tys. zł na konserwację portalu gotyckiego i romańskiego.

  Dużo zyskali parafianie z parafii pw. św. Piotra i Pawła w Chojnowie. Dofinansowany zostanie tam remont dachu w kościele filialnym w Pątnowie (40 tys. zł) oraz dokończenie remontu dachu na kościele parafialnym w Chojnowie (50 tys. zł).

  Sejmik wesprze też remont Mauzoleum Piastów Śląskich przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy (58 tys. zł).

  Po za tym pieniądze trafią do kilkunastu parafii i m.in. sióstr benedyktynek z Krzeszowa. U tych ostatnich przyczynią się do renowacji i konserwacji zabytkowych obrazów ksień (20 tys zł) oraz konserwację trzech barokowych obrazów - z cyklu portrety śląskiej dynastii piastowskiej (20 tys. zł).

  Wśród innych ruchomości z pieniędzy samorządu województwa ratowane będą m.in. ambona z kościoła pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze (25 tys. zł) i szefa ołtarza w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Krotoszycach (30 tys. zł).  Parafia w Krzeszowie otrzymała pieniądze na konserwację i renowację barokowego obrazu olejnego Michaela Willmanna "Biczowanie Chrystusa" z kościoła pw. św. Józefa w Krzeszowie - 25 tys. i konserwację i renowację obrazu olejnego "Wniebowzięcie św. Józefa" z kościoła pw. św. Józefa w Krzeszowie - 12 tys.).

  Tutaj mogą państwo zobaczyć listę wszystkich dofinansowanych projektów na Dolnym Śląsku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół