• facebook
 • rss
 • Od ślusarza do logistyka

  Roman Tomczak

  |

  Gość Legnicki 06/2015

  dodane 05.02.2015 00:00

  Miasto z włókienniczą tradycją postawiło na naukę tego zawodu w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego. I to jeszcze zanim stało się to urzędowym nakazem.

  Od tego roku ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych nakazuje spółkom zarządzającym strefami prowadzenie współpracy ze szkołami i uczelniami. W Kamiennej Górze robi się to już dużo wcześniej. – To dobry przykład zaangażowania w kształcenie zawodowe bez oglądania się na to, czy jest taka moda albo nakaz urzędowy – mówi Jarosław Huzarewicz z KSSEMP. – Są to kierunki kształcenia zainicjowane przez nas specjalnie na potrzeby lokalnych pracodawców – zawody od ślusarza po logistyka.

  Nasza strefa jako pierwsza w Polsce jeszcze w ubiegłym roku powołała w tym celu Strefowy Klaster Edukacyjny – dodaje. Okazją do przypomnienia tego wydarzenia było podpisanie w Warszawie porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego m.in. przez prezesa zarządu kamiennogórskiej strefy Iwonę Krawczyk, wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, ministra edukacji narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską, wiceministra pracy i polityki społecznej Jacka Męcinę oraz wiceministra skarbu państwa Rafała Baniaka. Wicepremier Piechociński podkreślał, że to porozumienie może jeszcze bardziej zachęcić pracodawców do włączania się w rozwój kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach. – Chcemy, aby uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w firmach. To przyniesie korzyści obu stronom – uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W ramach funkcjonującego od ubiegłego roku kamiennogórskiego Strefowego Klastra Edukacyjnego od nowego roku szkolnego, po ślusarzach, operatorach urządzeń skrawających i logistykach, będą realizowane tu kolejne kierunki wskazane przez zespoły do spraw edukacji teoretycznej i praktycznej. Będą odpowiadały zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy, m.in. w takich specjalnościach jak technik włókiennik, technik papiernictwa, operator maszyn włókienniczych i cyfrowych oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Kamiennogórska strefa współuczestniczy w tworzeniu oferty edukacyjnej na terenie siedmiu powiatów, od kamiennogórskiego po zgorzelecki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół