• facebook
 • rss
 • Kongres przedwyborczy

  Jędrzej Rams

  dodane 24.01.2015 22:12

  Skuteczne działanie wymaga planowania. Stąd te doroczne spotkania w Legnicy.

  Raz do roku przedstawiciele rad parafialnych z całej diecezji legnickiej mają swoje święto. Jest nim kongres, który od siedmiu lat odbywa się pod koniec stycznia w legnickim Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II.

  W tym roku z zaproszenia skorzystało około 250 osób, które reprezentowały blisko połowę wszystkich parafii.

  W centrum kongresu znalazła się konferencja wygłoszona przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Chociaż tak naprawdę były to dwie konferencje. Pierwszą można nazwać kerygmatyczną a dopiero drugą tę o temacie roli sakramentu chrztu świętego w Kościele.

  Biskup ordynariusz wskazał przy tym na wagę świadomości bycia chrześcijaninem. To z niej wypływa m.in. zaangażowanie poszczególnych osób w życie Kościoła na poziomie wspólnoty np. parafialnej. A to zaangażowanie jest niezwykle istotne dla ciągłej formacji duchowej.

  - Proboszcz w parafii się zmienia, wierni jednak zostają ci sami. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie wiernych we wspólnocie jest bardzo ważne. Rada parafialna jest od tego, by pomagać proboszczowi w organizacji życia tej wspólnoty. I wcale nie musi zawsze mu przyklaskiwać. Ma wyrażać to, co czują parafianie w konkretnych sprawach - tłumaczył ordynariusz legnickiej diecezji.

  Doroczny kongres jest pomyślany jako aktywizacja rad, kontakt z nimi oraz element formacji duchowej. Stąd konferencje biskupów jak i wystąpienia m.in. ks. Bogusława Wolańskiego oraz ks. Przemysława Supersona. Pierwszy mówił o zbliżającym się w maju III Kongresie Rodzin Diecezji Legnickiej. Drugi kapłan opowiedział zgromadzonym o diecezjalnych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które za rok odbędą się w Krakowie.

  Ten rok będzie wyjątkowy we wszystkich parafiach naszej diecezji. W czerwcu zakończy się bowiem pierwsza wspólna kadencja wszystkich rad parafialnych. Obecnie istniejące składy zostały powołane i zatwierdzone przed trzema laty w oparciu o nowe przepisy ustanowione po I Synodzie Diecezji Legnickiej. Wówczas bp Stefan Cichy odwołał wszystkie i powołał nowe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół