• facebook
 • rss
 • Mędrcy u Świętej Rodziny

  Roman Tomczak, Jędrzej Rams

  dodane 06.01.2015 20:40

  Ponad dwadzieścia miejscowości diecezji legnickiej zorganizowało u siebie Orszak Trzech Króli. Część z nich po raz pierwszy.

  W uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji lepiej znana jako święto Trzech Króli, była dla wielu ostatnim dniem niezwykle długiego weekendu. Wracając do domu z Karkonoszy czy znad morza, nie sposób było nie natknąć się na śpieszące się, malutkie postaci.

  Przebrane za wiejskich pastuszków, zbożne anioły czy mężnych rycerzy, prowadzone za rączkę przez rodziców, zmierzały do kościołów na sumę, aby po niej ustawić się w kolorowym pochodzie, najlepiej tuz za trzema królami albo za wielka gwiazdą, rozpoczynająca orszak. Wszędzie finałem tego pięknego święta było dotarcie Mędrców ze Wschodu do stajenki, aby złożyć pokłon i dary Świętej Rodzinie.

  Tak było dziś m. in. w Bolesławcu. Chobieni, Jaworze, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubaniu, Lubawce, Lubinie, Męcince, Nowogrodźcu, Olszynie, Pieńsku, Polkowicach, Prochowicach, Rząsinach, Ścinawie i Zgorzelcu. To ostatnie miasto po raz drugi zorganizowało Orszak Trzech Króli wspólnie z katolikami z sąsiedniego Goerlitz.

  Nieco skromniejszy przed rokiem udział naszych sąsiadów zza Nysy Łużyckiej, w tym został zastąpiony rozmachem porównywalnym jedynie z polsko-niemieckim Bożym Ciałem. Przebiegał pod hasłem "Pokój, radość rodzina. Proszę, Dziękuję, przepraszam". Wyruszył z Marienplatz w Goerlitz, aby poprzez Most Staromiejski dotrzeć do Zgorzelca. Jest to jedyny Orszak Trzech Króli w Polsce przekraczający granice państwową.

  W Legnicy niezmiennie organizatorami Orszaku są członkowie Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli. Królowie w darze nieśli zaś m.in. symboliczne ofiary przekazane na rzecz inicjatywy Bilet dla Brata, która wspiera możliwość przyjazdy młodych katolików z b. ZSRR na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. W pochodzie wziął udział m.in. bp Zbigniew Kiernikowski.

  W Lubinie udział w przemarszu z kościoła pw. św. Jana Bosko na Wzgórze Zamkowe wzięło kilka tysięcy osób. Wszyscy oni byli kuszeni m.in. w miejscu zwanym Republiką Rozkoszy, co pokazuje poniższy filmik:

  06.01.2015 roku Orszak Trzech Króli w Lubinie
  Jędrzej Rams

  W tym roku orszaki zorganizowano w ponad 360 miejscowościach w Polsce i kilkunastu poza jej granicami. Wg wstępnych szacunków wzięło w nich udział kilkaset tysięcy osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół