• facebook
 • rss
 • Pożar kompleksu pałacowego w Kliczkowie

  Roman Tomczak

  dodane 06.12.2014 19:28

  Spłonął dach nad pokojami hotelowym. Na szczęście, nikt nie ucierpiał. Akcja strażaków, w której wzięło udział 20 jednostek, trwała do wieczora.

  Około godz. 13 zauważono dym wydostający się z poddasza hotelowej części kompleksu pałacowego w Kliczkowie. To jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków w Polsce. Kilkanaście minut po zgłoszeniu na miejscu były już pierwsze wozy strażackie. Jak podkreśla st. bryg. Grzegorz Kocon, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu, na szczęście płonął dach najmniejszej części kompleksu.

  - Naszym celem było niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie części budynku. Spaleniu uległo ok. 200 metrów powierzchni dachowej. Może się jednak okazać, że ogień zniszczył większe powierzchnie, bo w przestrzenie pomiędzy poddaszem a pokojami gościnnymi na pierwszym piętrze także dostał się ogień. Było to ciężkie do ugaszenia, na szczęście udało nam nie dopuścić, aby do pokojów dostał się ogień - mówi dowodzący akcją st. bryg. Grzegorz Kocon.

  Personel hotelu ewakuował gości jeszcze przed przybyciem strażaków. Część gości wyjechała z Kliczkowa, część została przeniesiona do innych pokoi. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Nieoficjalnie mówi się o zaprószeniu ognia z przewodu kominowego, od którego zajęły się belki poddasza. Strażacy mówią, że dokładny raport z tego zdarzenia będzie gotowy za kilka tygodni. W akcji brało udział ponad dwadzieścia jednostek zawodowej straży pożarnej z całego województwa oraz ochotnicze z terenu powiatu. W sumie ponad stu strażaków.

  Zamek w Kliczkowie to średniowieczna rezydencja książąt świdnicko-jaworskich, wielokrotnie przebudowywana. Dziś funkcjonuje w nim centrum hotelowo-konferencyjne oraz spa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Fryderyk
   07.12.2014 09:43
   Byłem tam na szkoleniu, widziałem, rzeczywiście piękny zamek położony w urokliwym miejscu. Dobrze się stało, że komuniści nie zdążyli doprowadzić go do ruiny. Pozostały po nich dziwne hasła na ścianach i dobrze, że tylko to.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół