• facebook
 • rss
 • Abp Kupny oddał hołd bohaterom

  Roman Tomczak

  dodane 01.03.2014 22:19

  Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wziął udział w uroczystościach ku czci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się na Cmentarzu Osobowickim.

  Pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-56 we Wrocławiu zebrali się kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, młodzież, mieszkańcy Wrocławia i władze samorządowe miasta.

  Wszyscy oddali hołd  bohaterom zamordowanym w latach 40. i 50. ub. wieku. Prawicowa młodzież przyniosła ze sobą transparenty ze zdjęciami ofiar stalinowskich represji. Uroczystości rozpoczęła dziesiątka różańca, zainicjowana przez abp Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego.

  Później przemawiali m. in. syn jednego z członków IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (zamordowanych przez UB w mokotowskim więzieniu właśnie 1 marca 1951 r.) oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Podczas przemówienia Część zgromadzonych na uroczystości osób przywitało jego wystąpienie buczeniem, gwizdami i okrzykami "gdzie jest Bauman Uroczystości na Cmentarzu Osobowickim odbyły się po raz trzeci. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddano pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-56   Uroczystości na Cmentarzu Osobowickim odbyły się po raz trzeci. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddano pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-56 Roman Tomczak /GN ?".

   

  W intencji zamordowanych modlił się także ksiądz greckokatolicki. Odczytano apel poległych, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

  Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu to miejsce wyjątkowe dla wszystkich Polaków. Kwatery 81 A i 120 są jedynym w Polsce miejscem, gdzie spoczywają szczątki ofiar systemu komunistycznego i które w latach późniejszych nie zostało zniszczone. W innych miastach takie kwatery świadomie przeznaczano na pochówki innych osób.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Sejm RP w 2011 r. "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół