• facebook
 • rss
 • W pierwszej kolejności Zgorzelec!

  Janusz Skowroński

  dodane 09.12.2013 12:00

  Ze Steffenem Möllerem, tegorocznym laureatem Nagrody Mostu, o PKP i „Lokomotywie”, wzruszającym autografie i braku konkurencji, rozmawia Janusz Skowroński.

  Janusz Skowroński: Jak dowiedział się Pan o Nagrodzie Mostu?

  Steffen Moeller jest blisko związany ze Zgorzelcem/Goerlitz poprzez historię swojej rodziny   Steffen Moeller jest blisko związany ze Zgorzelcem/Goerlitz poprzez historię swojej rodziny Janusz Skowroński

  Steffen Möller: Mejlem, który przyszedł od prof. Xylandera. Zapytał w nim, czy ją przyjmę. Bo żyjemy w czasach, w których ludzie odrzucają nagrody. Oczywiście, zgodziłem się! I za chwilę pisały o tym niemieckie gazety.

  Co Pana śmieszy w Polsce i Polakach?

  Raczej intryguje! Wasz język! Nauczyłem się po polsku „Samochwałę” czy „Kaczkę dziwaczkę”. Jakie są w nich wspaniałe niuanse językowe. Albo „Lokomotywa”. Znam ją nie tylko po polsku, niemiecku nawet po śląsku!

  Te drobiazgi językowe szalenie mnie bawią. „Lokomotywę” mówię ją także „od tyłu”. A jeżeli już uderzamy w tony związane z PKP, to często jeżdżę pociągami. Co dwa tygodnie na trasie Warszawa – Berlin i oświadczam, że większość toalet jest czysta!

  U nas mówi się, że trudno być prorokiem we własnym kraju. A jak pojawia się taki „prorok” z zewnątrz, jak Pan, to jest mu łatwiej?

  W Polsce? Tu jest mi łatwiej niż w Niemczech, bo… nie mam konkurencji! Benedykt XVI przecież abdykował!

  Najważniejsze dla Pana miasta w Polsce? Warszawa, Kraków…

  W pierwszej kolejności Zgorzelec! Bez żartów! W Görlitz urodził się mój tata, w roku 1940. Zaś mój dziadek był tu przez 24 lata pastorem ewangelickim. Kiedy wpisywałem się do księgi pamiątkowej miasta Görlitz, odwiedziła mnie starsza kobieta, która pokazała mi swój obrazek z konfirmacji. Z podpisem dziadka! Koniecznie chciała mieć pod nim mój autograf. Wzruszające!

  W przyszłym roku chce Pan tu powrócić…

  …bo będę promował architekturę przysłupową na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim.  Zależy mi bardzo na zachowaniu i ratowaniu tych starych domów. Tym bardziej, że jest to inicjatywa lokalna. Więc zawsze będę ją wspierał.

  Cały wywiad ukaże się w 51. numerze „Gościa Legnickiego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół