• facebook
 • rss
 • Bez emocji się nie da

  Jędrzej Rams

  dodane 27.11.2013 20:35

  W Legnicy rozmawiano o pobycie Armii Radzieckiej w Polsce w latach 1944-1993.

  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona zorganizowała konferencję naukową poświęconą pobytowi wojsk radzieckich w Polsce. Kilkudziesięciu prelegentów opisywało wycinkowe aspekty tej okupacji.

  - Dobrze, że cała konferencja ma o wiele szerszy wymiar niż tylko zagadnienia związane z "Małą Moskwą". Rosjanie stacjonowali nie tylko w Legnicy, lecz w wielu innych miejscowościach. Słyszeliśmy teraz bardzo bogaty w treść wykład o roli Rosjan i ich wojsk na rozwój polskiej Marynarki Wojennej. Takie szerokie spojrzenie na pewno pomoże ostudzić trochę emocje związane z upolitycznianiem historii w naszym mieście - oceniał dr Wojciech Kondusza, autor monografii poświęconej pobytowi Armii Radzieckiej w Legnicy.

  Obok wykładu nt. marynarki wojennej prelegenci poruszyli zagadnienia związane m.in.z rolą Armii Czerwonej w zwalczaniu polskiego podziemia antykomunistycznego, konsekwencjami wycofania wojsk rosyjskich dla polskiej obronności czy też stanem tajnych archiwów Układu Warszawskiego. Nie zabrakło wątków legnickich m.in. o życiu religijnym sowietów w naszym mieście, detalach z pomnika wdzięczności tzw. Iwanach czy też wpływu stacjonowania wojsk na polską edukację.

  - Mimo tak dużej ilości uczestników udało nam się tylko zarysować tę ogromną problematykę. Jest to temat morze. Nie mniej ze wszystkich przemówień przebijała wyraźnie jedna, jedyna ocena pobytu Rosjan - to był czas okupacji, straconych szans - mówiła dr hab. Kazimiera Jaworska, organizatorka konferencji.

  Uczestnicy konferencji składają wieniec pod pomnikiem ofiar bolszewizmu   Uczestnicy konferencji składają wieniec pod pomnikiem ofiar bolszewizmu Jędrzej Rams /GN Wojciech Kondusza dodaje, że to kolejne pokolenia będą odkrywały nowe, ciekawe fakty.

  - Z grubsza wszystko zostało już powiedziane. To, co można było opisać, tj. wyposażenie wojsk, ich rozlokowanie, przemieszczenia - jest już spisane. Teraz czas na kolejne pokolenia, które będą zagłębiać się w szczegóły. Dodatkowo, to kolejne pokolenia będą w stanie bez emocji zająć się opisanie pobytu Rosjan w Legnicy. Tak jak my dzisiaj bez emocji i uprzedzeń opisujemy np. legnickie życie pruskich grenadierów - mówi historyk.

  Między blokami wykładów delegacja uczestników złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar bolszewizmu. Znajduje się on przy resztkach muru okalającego niegdyś radzieckie więzienie. W nim więziono i skazywano, nawet na wyrok śmierci, obywateli Polski.

  Zainteresowani mogą kupić na PWSZ książkę, w której znajdują się wszystkie referaty wygłoszone na konferencji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół