• facebook
 • rss
 • Marszałek: Macie wolność!

  Jędrzej Rams

  dodane 11.11.2013 20:56

  Legniczanie obejrzeli ciekawe przedstawienie o współczesnym patriotyzmie.

  Legnickie obchody święta niepodległości rozpoczęły się od pochodu ulicami śródmieścia. Prowadzili go członkowie Teatru Avatar. Grając na bębnach i idąc na szczudłach członkowie teatru doprowadzili ludzi na Rynek. Tam rozdali zainteresowanym biało-czerwone flagi. W tym czasie w katedrze trwała Msza święta w intencji Ojczyzny.

  Na Rynku przez cały dzień stacjonowali żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. S. Maczka. W nieco ubogiej ekspozycji pokazywali raptem dwa karabiny, jeden granatnik oraz quada. Plusem była grochówka, której legniczanie mogli się najeść do syta.

  Kameralna uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego. W obecności m.in. Ewy Mańkowskiej, wicewojewody dolnośląskiej, oraz Doroty Czudowskiej, senator RP, wręczono ordery kilku zasłużonym urzędnikom.

  O godz. 16 na Rynek przyjechał św. Marcin, zaś w jednej restauracji można było raczyć się gęsiną.

  Zwieńczeniem dnia stał się oryginalny występ Teatru Avatar, tanecznej grupy Flash i Bessal. Nosił on tajemniczą nazwę „Piłsudski i wehikuł czasu”. Rozpoczął się od tańca kilku dziewczyn. Nagle za ich plecami pojawił się Józef Piłsudski. Prowadzący imprezę, który nie wierzył, że to prawdziwy przeniesiony w czasie Marszałek, postanawia pokazać mu to, co najcenniejsze w wolnej Polsce - młodych, zdolnych ludzi. Scenariusz prosty, ale czytelny.

  - Ja wracam do mojej epoki, ale wy pamiętajcie - macie wolność! Nie zapominajcie, że wśród żywiołów jest jeszcze jeden. To praca rąk ludzkich. Dzięki niej można osiągnąć naprawdę wiele - pouczał legniczan Józef Piłsudski, zanim zniknął w wehikule czasu.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół