Bp Marek Mendyk oficjalnie zaprezentował nowy herb diecezji legnickiej.
W czasie odpustu diecezjalnego, który przypada 29 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. św. Piotra i Pawła, został pokazany nowy herb diecezji legnickiej.
Podstawą do stworzenia herbu była homilia wygłoszona przez Jana Pawła II na legnickim lotnisku w 1997 roku. W słowach papieża można odnaleźć trzy zasadnicze wątki: historyczny, religijny i pielgrzymkowy. Herb został podzielony na cztery pola, z których dwa są czerwone, a dwa - złote. Są to kolory metropolii wrocławskiej.
Na górnym polu został umieszczony tzw. orzeł piastowski. Można go odnaleźć już na proporcach i sztandarach Piastów Śląskich, w tym i Henryka II Pobożnego, tak bardzo związanego z Legnicą. Jest to nawiązanie do wątku historycznego papieskiej homilii. Po prawej stronie widzimy miecz i klucze, czyli symbole-atrybuty św. Piotra i św. Pawła - partonów diecezji i legnickiej katedry. Na dolnym polu znalazła się muszla św. Jakuba. Przez naszą diecezję przebiega wiele szlaków jakubowych. W ten sposób nawiązuje się do wątków pielgrzymkowych homilii. W lewym polu widzimy zaś monogram MARIA. W ten sposób nawiązano do duchowości maryjnej naszej diecezji. To jest element religijny papieskiego przemówienia.
Dzieło stworzył dr Wacław Szetelnicki, twórca m.in. herbu biskupiego bp. Marka Mendyka.
Ogłoszenie herbu jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu naszej diecezji. Przez 21 lat symbolem diecezji legnickiej służyło przedstawienie jedności apostołów św. św. Piotra i Pawła. Była to reprodukcja rzeźby z katedry legnickiej, która sama jest pod wezwaniem obu apostołów. Charakterystyczna średniowieczna rzeźba jest popularnie zwana "concordia apostolorum", czyli "przyjaźń apostołów". Reprodukcja tej rzeźby znalazła się m.in. w logo I Synodu Diecezji Legnickiej.