• facebook
 • rss
 • Piwo na umartwienie duszy

  Roman Tomczak

  dodane 07.03.2013 23:43

  Norbertański klasztor w Żeliwie w diecezji Hradec Kralové należy do najstarszych w Czechach. W XVII w. warzono tu mocne piwo, specjalnie na Wielki Post. Teraz ta tradycja powraca.

  Pierwsze wzmianki o przyklasztornym browarze w Żeliwie pochodzą z XIV w. Piwo warzono tu aż do lat 20. XX w., kiedy pożar zniszczył zabudowania browaru. Odbudowano je dopiero w roku 2003. Dziś można tu spróbować m. in. tzw. postnego piwa, z którym związana jest osobliwa historia.

  Od średniowiecza ojcowie paulanie z klasztoru Neudeck ob der Au w Bawarii (założyciel: Franciszek de Paola) produkowali znakomite piwo. Jak wyjaśniają piwowarzy z Żeliwy, mnisi pili je szczególnie chętnie podczas Wielkiego Postu, bo dodawało im sił i energii.

  - Mieli jednak wątpliwości, czy w ten sposób nie naruszają zasad postu. Zwrócili się więc do papieża, którym był wtedy Innocenty X, z prośbą o zgodę na picie swojego piwa w poście - opowiada Jiří Novák, piwowar z Żeliwy.

  Razem z listem paulanie posłali papieżowi kilka beczułek piwa, aby Ojciec Święty mógł spróbować ich wyrobu. Niestety, trwająca kilka tygodni podróż w ciepłym klimacie zmieniła smak piwa.

  - Papieżowi zepsute piwo nie posmakowało do tego stopnia, że nakazał mnichom jego picie w Wielkim Poście, jako jeden z najlepszych sposobów na umartwienie duszy - opowiada żeliwski piwowar.

  Etykieta piwa postnego z Żelivy   Etykieta piwa postnego z Żelivy www.zeliv.eu

  Od tamtej pory większość klasztornych browarów zaczęło warzyć to samo piwo. Od XVII w. także oo. norbertanie z Żeliwy, nazywając je "płynnym chlebem".

  Dziś browar w Żeliwie na nowo wraca do tamtej tradycji. Pierwszy raz od prawie 100 lat piwo postne wg receptury oo. paulanów z Neudeck wyprodukowano tu przed trzema laty. Dziś przy produkcji tego tradycyjnego wyrobu pomaga nowoczesna technologia.

  Paulańskiego piwa można spróbować w żeliwskim browarze oraz wybranych piwiarniach w Pradze. Oczywiście - tylko w Wielki Post.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • MacBlacker
   11.03.2013 10:16
   Pijąc współczesne wersje piw z masowych rozlewni też nie czyni się tego dla przyjemności (bo są nijakie) ale raczej za pokutę ;-)
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół