• facebook
 • rss
 • Kapłan odznaczony przez Solidarność

  Jędrzej Rams

  dodane 18.02.2013 14:52

  Piotr Duda pojawił się w Legnicy, aby odznaczyć ks. Zbigniewa Dołhania.

  W samo południe w legnickiej katedrze Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, wręczył odznaczenie Zasłużony dla NSZZ "Solidarność" ks. prałatowi Zbigniewowi Dołhaniowi.

  - Tym odznaczeniem chcemy podziękować za księdza posługę w stanie wojennym w Polkowicach. Znalazł się ksiądz w gronie niezwykle zasłużonych osób. Uhonorowaliśmy nim m.in. bł. Jana Pawła II, matkę ks. Jerzego Popiełuszki panią Mariannę Popiełuszko, ś.p. Lecha Kaczyńskiego czy abp Sławoja Leszka Głódzia. Dziękujemy za solidarność - mówił w czasie wręczania odznaczenia Piotr Duda.

  Ksiądz prałat Zbigniew Dołhań ur. 21 lipca 1947 r. w Samborze. Ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne, uzyskując w 1973 r. święcenia kapłańskie.

  W czerwcu 1981 r. został przeniesiony z Wrocławia do Polkowic, gdzie sprawował posługę jako wikary w parafii pw. św. Michała Archanioła.

  4 grudnia tegoż roku uczestniczył w poświęceniu kaplicy św. Barbary i sztandaru NSZZ „Solidarność” na polu głównym Zakładów Górniczych "Polkowice".

  14 grudnia na polu głównym ZG "Polkowice", kiedy załoga po proklamowaniu stanu wojennego ogłosiła strajk okupacyjny, udzielał wespół z ks. Gniatczykiem sakramentu spowiedzi i Komunii św. członkom komitetu strajkowego i górnikom.

  Od 16 grudnia, kiedy strajkujące załogi górnicze okupowały kopalnię Rudna, odprawiał Msze św. na polu głównym, z ks. Gniatczykiem i ks. Eugeniuszem Jankowiakiem z Głogowa, a następnie dołączył do strajkujących górników na szybie zachodnim, gdzie trwał udzielając pociechy kapłańskiej i sprawując przywództwo duchowe, aż do spacyfikowania kopalni przez oddziały ZOMO.

  W latach 1982 - 1984 trwał na duszpasterskiej placówce w Polkowicach jako duchowny, wspierający podziemne struktury „Solidarności” Zagłębia Miedziowego, współorganizator pomocy, a od końca 1982 r. samodzielnie organizujący pomoc dla rodzin aresztowanych lub skazanych na więzienie członków „S”.

  W tym czasie razem z ks. Gniatczykiem, a od roku 1983 samodzielnie, odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny w kościele w Rynku w Polkowicach.

  Ksiądz Zbigniew Dołhań był przede wszystkim kapłanem wspierającym duchowo, krzepiącym Bogiem potrzebujących duchowego wsparcia uczestników zalążków MKK NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego. Można to przeczytać w aktach dochodzeń SB, prowadzonych przeciw członkom tzw. „nielegalnych struktur „Solidarności”, a dostępnych we wrocławskim oddziale IPN.

  W czerwcu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę górników – członków „Solidarności” - na Mszę św. odprawioną na Partynicach we Wrocławiu przez papieża Jana Pawła II.

  Obecnie jest proboszczem parafii p.w. Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu i budowniczym kościoła św. Ojca Pio na Partynicach.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół