• facebook
 • rss
 • Biskup za kratami

  Jędrzej Rams

  dodane 06.12.2012 11:08

  Tradycyjne spotkanie biskupa legnickiego z osadzonymi w jeleniogórskim areszcie z okazji wspomnienia patrona uwięzionych – św. Mikołaja z Miry.

  Na dzień przed liturgicznym wspomnieniem św. Mikołaja do Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze przyjechał bp Stefan Cichy. W diecezji legnickiej istnieje bowiem niepisana tradycja, że przed Bożym Narodzeniem biskupi odwiedzają jeleniogórski areszt, zaś przed Wielkanocą Zakład Karny w Zarębie.

  Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia. Biskup podczas niej udzielił kilku osadzonym sakramentu bierzmowania. Kandydatów do sakramentu przygotowywał nie tylko kapelan aresztu ks. Kamil Iwanowski, lecz również Bractwo Więzienne.

  Jest to grupa świeckich katolików, którzy zobowiązali się do niesienia Jezusa osadzonym. Prowadzą więc spotkania z kandydatami do przyjęcia różnych sakramentów, organizują spotkania modlitewne, a także wspierają kapelana w jego posłudze.

  Po Eucharystii goście zostali zaproszeni do świetlicy, gdzie rozwiązano ogólnopolski konkurs dla osadzonych w zakładach penitencjarnych pt. „Życzenia prosto z serca”. Był to konkurs przeprowadzony pod patronatem bp. Stefan Cichego. Osadzeni i skazani tworzyli projekty kartek świątecznych. Do jeleniogórskiego aresztu spłynęło 160 prac. Projekty zostały wykonane w przeróżnych technikach. Były prace malowane, wycinane, haftowane, wyszywane.

  Bardzo miłym gestem było wręczenie przez jednego z osadzonych prezentu dla biskupa. Jest bowiem taki zwyczaj, że niektórzy goście otrzymują od osadzonych dzieło ich własnych rąk. Ordynariusz diecezji legnickiej otrzymał w tym roku lustro z przepiękną witrażową ramą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół