• facebook
 • rss
 • Zaświeć przykładem

  Roman Tomczak

  dodane 25.11.2012 19:56

  Mniej świec niż w ub. roku rozprowadzi legnicka Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Tym większa chwała tym, którzy postawią je na wigilijnym stole.

  Mniej świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zamówiła większość diecezji w kraju.

  Te statystyki mogą u wielu osób wywołać jedynie wzruszenie ramion. Ale dla dzieci, którym dochód z dystrybucji świec wigilijnych pomaga, znaczą bardzo wiele.

  Jeśli więc na którymś z wigilijnych stołów zabraknie świecy Caritas, mniej dzieci ubogich otrzyma pomoc. Warto przy tym podkreślić, że połowa wszystkich środków ze sprzedaży świec, pozostaje w parafiach. Tam przeznaczane są m. in. na paczki i prezenty dla dzieci z ubogich rodzin lub nagrody w adwentowych konkursach.

  W tym roku akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom odbywa się po raz 19. Promuje je hasło „Podziel serce – pomnóż miłość!”.

  Olga Kołtuniak z biura prasowego Caritas Polska wyjaśnia, że tegoroczna edycja kampanii zwraca uwagę na problem egoizmu we współczesnym społeczeństwie i ma wskazywać drogę do uczynków miłosierdzia w Roku   Oficjalny plakat 19. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
  Caritas Polska
  Wiary.

  - Dlatego bardzo liczymy na wspólne poruszenie problemu, jakim jest poczucie osamotnienia dzieci w rodzinach - mówi Olga Kołtuniak.

  Idea akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom narodziła się w 1994 r. podczas zebrania dyrektorów diecezjalnych Caritas w Rusinowicach.

  Dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marian Subocz, zaproponował wtedy, aby tę świąteczną akcję oprzeć na polskiej tradycji wigilii, w której na stole ustawiana jest świeca symbolizująca życie.

  Od 19 lat kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.

  Dochód ze sprzedaży  przeznaczony jest na głównie całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

  Tegoroczna kampania po raz trzynasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Polska uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W 2011 r. Caritas, Diakonia i Eleos, rozprowadziły ponad 3 mln wigilijnych świec.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół