• facebook
 • rss
 • Diecezja ma trzecią bazylikę

  Roman Tomczak

  dodane 07.10.2012 19:59

  Po świątyniach w Krzeszowie i Jeleniej Górze, uroczysty akt ogłoszenia tytułu i godności "basilica minor" odczytano we wnętrzu lokalnego sanktuarium maryjnego w Bolesławcu.

  Obok władz samorządowych w sesji Rady Miejskiej wzięli udział prymas Polski abp Józef Kowalczyk, bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk, biskupi sąsiednich diecezji oraz ordynariusz piński, bp Antonij Dziamjanka. Podczas obrad o historii miasta mówili m. in. prof. Grzegorz Strauchold oraz prezydent Bolesławca, Piotr Roman.

  W historycznej Sali Rajców odbyła się pierwsza część uroczystości. Na zdj. od lewej: bp Stefan Cichy, abp Józef Kowalczyk, prezydent Bolesławca Piotr Roman   Uroczysta sesja Rady Miejskiej
  W historycznej Sali Rajców odbyła się pierwsza część uroczystości. Na zdj. od lewej: bp Stefan Cichy, abp Józef Kowalczyk, prezydent Bolesławca Piotr Roman
  Fot. Roman Tomczak/GN
  Po sesji Rady Miejskiej uczestnicy święta przeszli w procesji do kościoła pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny i św. Mikołaja. Przed wejściem do świątyni abp Józef Kowalczyk i bp Stefan Cichy przecięli wstęgę, symbolicznie odsłaniając herb papieski, który od dziś będzie zdobił główne wejście do bazyliki.

  Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył prymas Polski. W swojej homilii do wiernych abp Kowalczyk zwrócił uwagę m.in. na powojenne losy Bolesławca i znaczenie Kościoła w życiu osadników. - Pomocą dla tych ludzi w budowaniu nowej rzeczywistości byli  ksiądz i Kościół. Gdzie Kościół, tam łatwiej da się odbudować życie.

  Podczas Mszy św. uroczysty dekret o n Obaj hierarchowie wspólnie odsłonili herb papieski, zdobiący wejście do bazyliki   Bp Stefan Cichy i abp Józef Kowalczyk
  Obaj hierarchowie wspólnie odsłonili herb papieski, zdobiący wejście do bazyliki
  Fot. Roman Tomczak/GN
  adaniu tytułu bazyliki mniejszej odczytał ks. dr Arkadiusz Nocoń, pracownik watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  Wieczorem, po uroczystościach w bazylice, odbyły się dwa koncerty chórów - niemieckiego z Frankenheim oraz Pueri Cantores Wratislavienses. W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • wBolesławcu
   08.10.2012 14:24
   BAZYLIKA MNIEJSZA W BOLESŁAWCU - ZDJĘCIA

   http://wboleslawcu.pl/artyku%C5%82/bazylika-mniejsza-w-boles%C5%82awcu

   ORATORIUM "MATKO NAJPIĘKNIEJSZEGO" - ZDJĘCIA

   http://wboleslawcu.pl/artyku%C5%82/oratorium-matko-najpi%C4%99kniejszego
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół