• facebook
 • rss
 • Górska gościnność rodem z Caritas

  Jędrzej Rams / Gość Niedzielny

  dodane 18.08.2012 11:18

  W Szklarskiej Porębie pną się w górę mury nowego ośrodka rekolekcyjnego diecezji legnickiej. Nosi on imię bł. Jana Pawła II.

  Ośrodek powstaje jako wynik postulatów ze strony uczestników I Synodu Diecezji Legnickiej. Bardzo często był podnoszony wniosek o stworzenie ośrodka „z prawdziwego zdarzenia". Dotychczasowe domy Caritas m.in. we Lwówku Śląski i Legnicy nie spełniały oczekiwań wielu wiernych. Caritas Diecezji Legnickiej przejęła więc budynek Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. Budynek znajduje się w Białej Dolinie, najpiękniejszej i najstarszej części Szklarskiej Poręby, zwanej zimową stolicą Sudetów. Tym samym diecezja legnicka będzie mogła skorzystać ze wspaniałego atutu, jakim są Karkonosze - zarówno zimą, jak i latem.

  Pierwsze prace rozpoczęto już w 2011, a było to m.in. równanie terenu i burzenie zbytecznych fragmentów zabudowy. Na wiosnę 2012 rozstrzygnięto przetarg i prace budowlane ruszyły pełną parą. Na powierzchni 25 arów ma powstać w ramach rozbudowy dom, który będzie mieścił w sobie 40 pokoi z łazienkami. Będzie mogło w nich jednorazowo zamieszkać nawet 70 osób. Dom będzie wyposażony w wygodną jadalnię z całym zapleczem kuchennym, odpowiednią kaplicą, salę edukacyjną i rehabilitacyjne, a także 12 garaży. W pobliżu (100m) jest jeszcze ponad hektarowa działka z oczkiem wodnym, w całości ogrodzona, z parkingiem (także na autobus).

  Pracami koordynuje „Zespół wspierający budowę Diecezjalnego Domu Caritas im. bł.  Jana Pawła II w Szklarskiej Porębie”. W jego skład wchodzi kilku kapłanów naszej diecezji z ks. dr. Czesławem Włodarczykiem, dyrektorem Caritas Diecezji Legnickiej, na czele. Jedną z ciekawostek jest lista fundatorów kaplicy. Otóż spośród księży naszej diecezji wyszła inicjatywa, aby kaplica została sfinansowana przez nich samych. I tak pod egidą Caritas odbywa się obecnie niecodzienna zbiórka pieniędzy - ofiar prezbiterów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół