Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jelenia Góra. Samorząd sfinansuje in vitro

Radni Jeleniej Góry zdecydowali, że z publicznych pieniędzy sfinansują procedury in vitro.

Podczas sesji Rady Miasta Jeleniej Góry, która odbyła się 30 listopada, radni stosunkiem głosów 12 do 9 przegłosowali przyjęcie stworzonego przez działaczy Nowej Lewicy projektu uchwały finansującej w latach 2023-2025 program in vitro dla par zmagających się z problemem niemożności poczęcia dziecka w naturalny sposób. Projekt został wniesiony przez prezydenta miasta. Nosi nazwę "Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Jelenia Góra". Jego autorzy w uzasadnieniu powoływali się na przykłady innych polskich samorządów, które przyjęły podobne programy m.in. Bydgoszczy, Tarnowa, Wrocławia i Świdnicy.

Jeleniogórski program zakłada  "dofinansowania kosztów jednego zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej do Programu" w wysokości do 5 tys. złotych. W pierwszym roku z budżetu miasta zostanie na to przeznaczone 50 tys. zł. w kolejnych dwóch po 100 tys. Cały program ma więc kosztować 250 tys. zł. 

Wśród radnych głosujących przeciwko przyjęciu projektu uchwały był Mariusz Gierus. Podczas debaty zwracał on uwagę, powołując się na prof. dr n. med. Violettę Skrzypulec-Plintę, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, że sama nazwa projektu wprowadza w błąd, ponieważ stosowanie metody in vitro nie leczy bezpłodności. Stąd wniósł poprawkę o zmianę nazwy projektu, ale została ona odrzucona. Mariusz Gierus wskazywał też na błąd w uzasadnieniu projektu, w którym autorzy napisali, że "Deklaracja Praw Człowieka stanowi, iż prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem człowieka", co według radnego nie jest prawdą, ponieważ w Deklaracji żaden punkt nie mówi o prawie do posiadania innego człowieka a Art. 17 ust. 1 stanowi co najwyżej, że „każdy człowiek, zarówno sam jak i wespół z innymi, ma prawo do posiadania własności”. Padały też argumenty m.in. o zasadności finansowania nowych projektów w dobie wzrostu wydatków budżetowych a także kwestii światopoglądowych. Ostatecznie głosami 12 do 9 uchwała została przyjęta.

Wydział Duszpasterski Legnickiej Kurii Biskupiej zorganizował kilka lat temu konferencję na temat in vitro, z którą można zapoznać się tutaj To nie zygota, lecz Ala i Jaś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy