Nowy numer 13/2024 Archiwum

Chojnów. XII Tydzień Wychowania przejdź do galerii

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało ciekawą konferencję o wychowaniu.

Na zakończenie XII Tygodnia Wychowania Katolickiego w Chojnowie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej zorganizowało konferencję naukową poświęconą właśnie problemowi wychowania. Początkiem sobotniego spotkania była Eucharystia, która została odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Sednem sobotniego spotkania, obok oczywiście ważnej Eucharystii, była wspomniana konferencja, której hasłem były słowa „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem (J 14,6).

Jako pierwszy swoją prelekcję wygłosił ks. Piotr Kot, wikariusz Biskupa Legnickiego ds. ewangelizacji i formacji chrześcijańskiej. Kapłan, specjalista od Pisma Świętego, mówił o przykładach wychowywania, jakie możemy odkrywać na na jego kartach.

- Nie znajdziemy w Piśmie Świętym księgi poświęconej jakiemuś spójnemu systemowi wychowania. Jest to bowiem księga, w której wzór odnajdujemy dopiero wczytując się w historię. Z niej wyciągamy wnioski. Stąd i temat mojej prelekcji. Zasięgnąłem go z Księgi Koheleta, którą tradycja przypisywała Salomonowi. On to pod koniec swojego życia miał wskazać, że wiek i zasobność portfela nie gwarantują mądrości. Mądrość jest ukryta w Prawie i Przymierzu. I tu możemy poszukać nawiązania do sposobu wychowywania dzieci w starożytnym Izraelu. Tam to rodzice byli odpowiedzialni za wychowanie i ono zaczynało się od zapoznania dzieci z wielkimi interwencjami Boga w historię: Stworzenie, obietnica dana Abrahamowi, wyjście w Egiptu  i Pascha, przymierze na Synaju, wybór Dawida na króla... Chodziło nie tyle o nauczenie historii co wskazanie, że centralnym motywem życia wierzącego Izraelity była Obietnica i Tora, którą w tradycji biblijnej okręca się jako „droga”. Z tego brała się mądrość. Najważniejsze było poszukiwanie i wdrażanie mądrości, której źródłem był Bóg - mówił kapłan.

Drugim prelegentem tego dnia był ks. Marek Osmulski, miejscowy proboszcz, Kapłan poświęcił swój czas na ukazanie zasad jakimi warto się kierować w komunikacji z dziećmi, nastolatkami i osobami dorosłymi.

Swoje spojrzenie na możliwość „partnerstwa w wychowaniu” wygłosiła Anna Migalska związana z Centrum Formacji Rodziny im. Św. Jana Pawła II z Lubina. Całość została spięta spotkaniem z Beatą Bochnią, która przedstawiła temat potrzeby poczucia własnej wartości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy